ŞOFÖRLER ODASI YENİ BAŞKANI BELLİ OLDU ŞOFÖRLER ODASI YENİ BAŞKANI BELLİ OLDU

15-22 Nisan tarihlerinde her sene gerçekleştirilen Turizm Haftası kutlamaları için Didim’de etkinlik düzenlendi. Etkinlik, Zeynep Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından, Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde sergilendi.

Öğrenciler tarafından hazırlanan etkinliğe, Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ahmet Demir, Didim İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Sait Üstündağ, okul öğretmenleri katılımlarını gösterdi.

Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Okul Müdürü İsmail Seçkin Üstün, yaptığı açılış konuşmasında, okulun Didim turizminde ki öneminden bahsetti, “44. Turizm haftası dolayısıyla bugün dünyanın eşsiz yerlerinden birisi olan Didim’imizden sizlere birlikte olmanın mutluluğunu paylaşarak sözlerime başlamak istiyorum. İlçemiz, deniz-kum-güneş eksenine dayalı bir turizm faaliyetini uzun yıllardır sürdürmektedir.

EN ÖNEMKİ EKSEN DENİZİMİZ

Bu turizm faaliyetinin en önemli eksenini eşsiz denizimiz oluşturmaktadır. Bizler bu eşsiz denizimizin, kültürümüzün ve tarihi mirasımızın önemini ve değerini bilmekteyiz. Sahip olduğumuz bu değerleri işletmelerimizin profesyonel turizm anlayışıyla birleştirdiği takdirde, turizmde hak ettiğimiz noktalara ulaşmamızın mümkün olacağını düşünmekteyiz. Buradaki önemli hususlardan biri, denizimizi ve tarihi mirasımızı koruyarak turizm faaliyetlerine devam etmektir. Daha da önemli bir husus ise okulumuzun üzerine düşen görev ve sorumluklar ve bunun yanında tüm Didim olarak okulumuzun Didim açısından önemini fark etmektir. Bizler ne kadar güzel ve kalifiyeli elamanlar yetiştirir ve bu elamanları turizmimize kazandırabilirsek o denli güçlü ve kalıcı bir turizm kenti oluruz.” dedi.

 

 

TURİZM BİR KEZ DAHA YARA ALDI

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ahmet Demir ise 6 Şubat tarihinde gerçekleşen deprem felaketinin getirdiği acı süreçten bahsederek, deprem felaketinde hayatın kaybedenler adına Allah’tan rahmet diledi.

Demir, turizm sektörünün son iki yıl içerisinde aldığı yaralardan bahsetti, “Yine malumunuz olduğu gibi dünya olarak çok büyük kayıplarla atlattığımız bir pandemi sürecimiz vardı. Bu süreçte ülkeler tarafından uygulanan ulusal ve uluslararası seyahat kısıtlamalarının başlamasıyla turizm hareketleri durma noktasına gelmişti. Covid pandemisi nedeniyle yaklaşık iki yıldır toparlanmayı bekleyen Turizm Sektörü, Rusya Ukrayna Savaşının başlamasıyla bir kez daha yara almıştır. Sektör artan maliyetler, güvenlik, salgın ve savaşın belirsizliğiyle bir mücadeleye girmiştir. Turizm sektörümüz, 2022 yılında bu izleri kapatarak hızla doluluk oranlarını arttırmış ve oldukça başarılı bir yıl geçirmiş, dünya çapında bir rekora imza atmıştır. Şimdi hedefimiz 2022 yılında kırılan bu rekorun üzerine çıkmak yani çıtayı yükseltmektir. Dünya turizminde her sektörde olduğu gibi rakiplerimiz var. Türkiye turizmde 1. Ligdedir. Duraklama lüksümüz yoktur. Devlet ve sektör olarak çalışmalarımızı geçmişte olduğu gibi şimdi ve gelecekte de güç birliği oluşturarak sürdürmek zorundayız.” dedi.

Demir, sözü Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca’ya bıraktı. Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca konuşmasında, gerçekleşen deprem felaketini andı. Yaşanan deprem felaketinde yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar, hayatını yitiren vatandaşlarımız adına ise Allah’tan rahmet diledi.

APOLLON, MİLET GİBİ ÖNEMLİ MİRASLARA SAHİBİZ

Konuşmasına devam eden Kuruca, Didim’de ki turizmin önemli ve kaliteli olduğunu dile getirdi, “Buraya gelen her misafir buraya gelen her turist önce sizlerle karşılaşıyor. Sizin gülen yüzünüz, sizin onları mutlu eden o çabanız, gayretiniz buradan giden her turistin Türkiye’nin bir turizm elçisi olmasına vesile oluyor. Bundan sonraki süreçte de sizler adım kadar eminim ki bu ülkeyi mükemmel şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Bizler Didimliler olarak çok şanslıyız Çünkü sadece Türkiye’nin değil, dünyanın kültür mirasının parçası olan Apollon gibi, Milet gibi çok önemli eserlere sahibiz. İnsanlar dünyanın dört bir yanında burayı ziyarete geliyorlar iki bin yirmi bir yılıyla iki bin yirmi iki yılını kıyasladığımızda Didim’e gelen ziyaretçi sayısının yüzde yüz arttığını gördük. Bu şunu gösteriyor. Didim’de ki turizm kalitesini, Didim’de ki hizmet kalitesini Didim’e gelen turistin memnuniyet oranının yüzde yüz oranında arttığını çok açık göstergesi. Bunlar hep sizlerin ve turizm emekçilerinin destekleriyle sizlerin alın teriyle gerçekleşiyor. Bu çizgiyi bozmadan Didim’i sahip olduğu değerlerle beraber çok daha yukarıya taşımak için el birliğiyle ulaşacağız.” dedi.

Gerçekleşen konuşmalar ardından, etkinlik öğrenciler tarafından devam ettirildi. Öğretmenler öncülüğünde hazırlanan İngilizce, Fransızca, Alman ve Rusça şarkılar, öğrenciler tarafından seslendirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye” tanıtım videosunun izlettirilmesi sonrasında, öğrenciler halk oyunları gösterilerini sundu. Etkinlik, Genç Şefler Yemek Yarışması’na katılım gösterip dereceye giren öğrencilerin, protokol tarafından ödüllerinin verilmesiyle sonlandı.

HABER : MAHMUT ÇAKIR