Didim ve Yöresi Engelliler Derneği tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Engelsiz Festival başladı. 3 gün sürecek festivalde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilerek, engelliler için farkındalık yaratılacak.

Didim Engelliler Derneğini organizasyonunda, Didim Halk Oyunları Topluluğu (DAHOT), Aydın Büyükşehir Belediyesi, Didim Belediyesi ile kurumların işbirliğiyle 5. Engelsiz Festival kapsamında Apollon Tapınağı önünden Altınkum Yalı Caddesi'ne kortej gerçekleştirildi. 3 gün sürecek Engelsiz Festival etkinliği açılışına Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Deveci, Dernek Başkanı Resul Yazıcı, STK temsilcileri, Siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş ile engelliler katıldı. Açılış Kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol, engelliler yararına satışların yapıldığı stantları gezdi.

Festival alanında kurulan sahnede ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, akabinde İstiklal Marşı okundu.  Festivalin açılışında konuşan Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca konuşmasında “ Biz engelli tanımını artık kullanmayacağız. Burada gördüğümüz kardeşlerimiz engel tanımayanlar olarak tanımlanmalı engel tanımayanlar olarak bundan sonra her yerde bilinmeli. Eğer onların önünde bir engel varsa bu bizlerin yarattığı engeldir. Bazen yaptıklarımızla, bazen yapmadıklarımızla, bazen sözlerimizle bazen söylemediklerimizle, bazense sadece bir bakışla onların önüne engel koyan, onların yüreğini buran birisi varsa o bizleriz. Onlar her koşul ve şart altında engel tanımayanlar ve engel tanımamaya da devam edecekler. Biz biliyor ve inanıyoruz ki devletimizin her kademesiyle bakanlıklarımızla, yerel yönetimlerimizle, sivil toplum örgütlerimizle, devlet, millet el ele, gönül gönüle olarak onların önündeki bütün engelleri kaldırdık ve kaldırmaya da devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen etkinliğe halk oyunları gösterileri ve müzik dinletileri ile devam etti.  HABER: EBRU GÖRMEZ

Meteoroloji’den uyarı! Meteoroloji’den uyarı!

Editör: Ergun Korkmaz