Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sektör paydaşları tarafından Bakanlığa iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alındığı anımsatıldı. Her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulurken,  berberü kuaför ve güzellik merkezleri Aydın il genelinde Pazar günleri kapalı olacak.

Konuyla ilgili basın açıklamasında bulunan Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, uygulamanın 7 Temmuz Pazar günü itibariyle başlayacağını açıkladı. Pazar günleri işletmelerin yalnızca kanıtlanabilir önemli nedenlerle açılabileceği, damat tıraşı ya da gelin başı yapan işletmelerin düğün davetiyesini göstermeleri gerektiğini belirtti. Erul, uygulamaya uymayan vatandaşların Didim Belediye Zabıta ekipleri tarafından denetleneceğini ve para cezasına çarptırılacağını açıkladı.

İZİN ALMAYANLAR İŞYERLERİNİ AÇAMAYACAKLAR

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Erul, "Bilindiği üzere berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecilerinin büyük çoğunluğunu barındıran sektör paydaşları tarafından Ticaret Bakanlığımıza iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde Ticaret Bakanlığımızca 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alınmıştır. Devam eden süreçte kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı, işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütülmüş olup gelinen noktada bu çalışmalar tamamlanmıştır. Bu doğrultuda, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 01 Temmuz 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek ve bu işletmelerin Valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde Ticaret Bakanlığımızca idari yaptırım uygulanacağı" belirtilmektedir. Valiliğimizce, ilimizde berber, kuaför ve güzellik salonlarının 01 Temmuz 2024 tarihi itibariyle haftada bir gün Pazar günü olmak üzere kapalı olması belirlenmiştir. Özel günler için Berber, Kuaför Esnaflarının bağlı oldukları Odalardan izin almaları gerekmektedir. İzin almayanlar işyerlerini açamayacaklardır.” ifadelerine yer verildi.

Didim'de  1 tutuklama Didim'de 1 tutuklama

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz