Belediyespor tesislerle ilgili açıklama yaptı Belediyespor tesislerle ilgili açıklama yaptı

Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Barış Şam, Didim’de taşımacılık yapan esnaflara yönelik olarak toplu taşıma araçlarında fiyatların arttırılması için Aydın Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığına başvurduklarını açıkladı.

Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Barış Şam, ülke genelinde yeni yılla birlikte sigorta, işçilik, akaryakıt, muayene vb. taşıma giderlerine zam yapıldığını ifade ederek, Didim genelinde taşımacılık yapan esnaf adına tüm toplu taşıma araçlarında uygulanması için yüzde 70 oranında fiyat güncellemesi yapılması hususunda Aydın Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı'na başvurduklarını ifade etti. Şam, “Odamızda taksi durak başkanlarımız ile minibüs kooperatiflerinin başkanlarıyla bir araya geldik. Ülkemiz genelinde yeni yılla birlikte sigorta, işçilik, akaryakıt ve muayene vb. taşıma giderlerinde yaşanan yoğun zamlardan sonra ilçemiz genelinde taşımacılık yapan esnafımız, maliyetleri karşılayamamaktadır. Bunun üzerine UKOME Kurulu'ndan tüm toplu taşıma araçlarımız için yüzde 70 oranında fiyat güncellemesi yapılmasını talep etmekteyiz” dedi.

Asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak açıklanmasının ardından ülkemizde birçok farklı kaleme arka arkaya zamların geldiğini kaydeden Şam, “Ülkemizde yeni yılla birlikte asgari ücrete yapılan yüzde 49'luk artışın ardından toplu taşıma işletme giderlerinde küçümsenemeyecek oranda artışlar yaşanmış olup, özellikle işçilik ücretinin artmasıyla personel istihdam etme maliyeti oldukça yükselmiştir. Bunun yanında yıllık enflasyon artışı, araçların akaryakıt, sigorta ve kasko fiyatları, bakım onarımları, lastik, yedek parça vb. bunların hepsi seri şekilde yükseldi. Motorlu taşıtlar vergisine ve araç muayene ücretlerine gelen zamlar, toplu taşıma ücretlerinde zorunlu olarak düzenleme yapılmasını gerekli kılmıştır. Esnafımızın girdi maliyetlerinde yüzde 100'ün üzerinde artış olurken, sürdürülebilir ve maliyeti karşılanabilir toplu taşıma sisteminin tesis edilmesi maksadıyla, toplu taşıma fiyat tarifelerinin güncellenmesi zorunlu hale gelmiştir. Esnafımızı korumak ve ekonomik sıkıntıda nefes alabilmeleri açısından şehir içi toplu taşıma ve M plaka ile ilçe ve mahalleler arasında toplu taşımacılık yapan minibüsler, okul servis araçları ve ticari taksilere yüzde 70 oranında fiyat artışının yapılması için talebimiz bulunmaktadır. En kısa zamanda UKOME’nin toplanıp, talebimizin mutlaka değerlendirilmesini istiyoruz.” diye konuştu. 

HABER: ELİF DİKBAŞ 
 

Editör: Ergun Korkmaz