Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, gözaltında polislerce dövülerek katledilişinin 28. yılında Emek Partisi (EMEP) Didim İlçe Örgütü yazılı basın açıklaması yayınlayarak andı.

Emek Partisi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Türkiye, halkın haber alma ve doğru bilgilenme hakkını mesleğinin temel koşulu sayarak işini yapan gazeteciler için uzun yıllardır bir hapishaneye dönüşmüş durumda.

Son olarak Gerçek Gündem Editörü Furkan Karabay, sadece işini yaptığı için 28 Aralık 2023 günü gözaltına alındı ve 29 Aralık'ta savcılığın talebi doğrultusunda haksız ve hukuksuz biçimde tutuklandı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı gazeteci Dicle Müftüoğlu, 3 Mayıs 2023'ten beri tutuklu.

Çok sayıda gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye'de, iktidarın politikasına bağlı olarak iktidar yargısı tarafından gazeteciler değişen aralıklarla gözaltına alınıp tutuklanıyor. Gazeteci davaları ve haberlere, yazılara dair erişim engeli kararları rutine bağlanmış durumda.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe de 8 Ocak 1996 günü, görevi başındayken polislerce gözaltına alınmış ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu'nda dövülerek alçakça katledilmişti.

Başta genç meslektaşları, basın meslek örgütleri, ailesi, dostları, hak savunucuları, bu ülkenin işçi ve emekçileriyle birlikte partimizin örgütlü takibi sonucu Metin Göktepe davası, katleden polislerin yargılanıp hapis yattığı bir davaya dönüşebilmiştir.

'Biz sahip çıkarsak katillerin hepsi yargılanacak' sözümüz, 8 Ocak'ta toplu gözaltı emrini veren dönemin yetkilileri için de bakidir.

15 Temmuz Kent Meydanı’nda Anıldı 15 Temmuz Kent Meydanı’nda Anıldı

Basın özgürlüğü sadece gazetecilerin değil, bu ülkede demokrasiye ihtiyacı olan herkesin, özellikle de işçi ve emekçilerin sorunudur. Bu bilinçle halkın haber alma hakkı mücadelesine omuz vermeye devam edeceğiz.

HABER : ELİF DİKBAŞ 

metin göktepe-1

metin göktepe

Editör: Ergun Korkmaz