Tüm Emekliler Sendikası Didim Şubesi, Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaparak, “Madem gündem yerel seçimler, yerel yönetimlerden de taleplerimiz var. Eğer ki bu taleplerimiz karşılık bulamayacaksa bizden de oy yok!” dedi.

Basın açıklamasına bir çok kitle örgütü temsilcisi ve emekliler katıldı. Basın açıklamasını Tüm Emekliler Sendikası Didim şube yönetici Songül Yıldırım tarafından okundu.

Yıldırım açıklamasında “22 yıldır ülkeyi seçimlerle, referandumlarla yöneten AKP iktidarı yine yapay gündemlerle halkı kandırmaya, halka yalan söylemeye devam ediyor. 22 yılda ülkeyi tam bir tek adam yönetimine sokarak halka zulmetmeye, baskılarını yoğunlaştırarak muhalefet edenleri yıldırmaya çalışıyor. Dikkat ederseniz ülkemizin gündeminden seçimler hiç düşmüyor. Seçim, referandum, yine seçim. Böylece halkın gerçek gündemi asla tartışılmıyor, sorunlar çözülmüyor, yeni sorunlar yaratılıyor. Bu yapay gündemlerle ülkede yaşanan, yoksulluğun, açlığın, yolsuzlukların, liyakatsizliğin, yandaş çıkarlarının üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu yapay gündemlerle sağlığın, eğitimin bitirilmesinin üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu yapay gündemlerle iş cinayetlerinin, kadın cinayetlerinin, sokakta şeriat çağrılarının, gericiliğin, ırkçılığın açıkçası faşizmin üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu yapay gündemlerle sarayın sınırsız israfının, kamu alanlarının yandaşlara peşkeş çekilmesinin, doğanın talan edilmesinin üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu seçim gündemleriyle hazinenin üç kuruşa muhtaç olduğunun, TÜİK 'in rakamlarının sahte olmasının, faizde dün söylediklerinin bugün tam tersini yapmalarının üstü örtülüyor. Bu sahte gündemlerle artık yönetemez durumda olduklarının, iki aya varmayan yönetici değiştirmelerin, anayasa kararlarına uymamanın üstü örtülmeye çalışılıyor. Ve bu yapay gündemle herkese hakaret etmenin, ötekileştirmenin meşrulaştırılması hedefleniyor. Üstelik bunları yaparken de her türlü yalan, iftiradan kaçınmıyorlar. Emeklinin, emekçinin, engellilerin, kadınların ne durumda olduğunu bilmesi gereken iktidar sahipleri, sadece yerel seçimi gündemde tutmak için o şehir senin, aşağılama gezisi yapıyorlar.

Emekliler (4)-3

ARTIK YETER!

RAMAZAN BAYRAMI BAYRAMLAŞMA PROGRAMI BELLİ OLDU RAMAZAN BAYRAMI BAYRAMLAŞMA PROGRAMI BELLİ OLDU

Biz emekliler bu yalan gündemle halimizin görülmemesini hak etmiyoruz! Yalanlara inanmıyoruz! Sonu gelmeyen vaatler istemiyoruz!

Derhal normalleşme ile insan gibi yaşamak istiyoruz! Emekliler olarak, insanca yaşayacak bir maaş, ki bunu en az asgari ücret düzeyinde olmak üzere, yani en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çıkarılmasını, borçlarımızı daha fazla ertelememek için yılda dört kez bir maaş tutarında ikramiye, intibak yasasının derhal çıkarılmasını, sağlıkta katkı payının kaldırılmasını ve örgütlenmemiz önündeki tüm faşist engellemelerin kaldırılmasını istiyoruz. Biz bunu sadaka olarak da istemiyoruz. Karşılığını emeğimizle gençliğimizle ve alın terimizle ödediğimiz hakkımız olarak istiyoruz! Seçime değil geçime bütçe istiyoruz. Saraya değil emekliye bütçe istiyoruz. Biz emekliler bu seçimleri böyle değerlendireceğiz.

4-89

Ayrıca, madem gündem yerel seçimler, yerel yönetimlerden de taleplerimiz var. Eğer ki bu taleplerimiz karşılık bulamayacaksa bizden de oy yok!  Bu düşüncelerle ve mücadele inancıyla tüm emeklileri sendikamızda örgütlenmeye ve haklarımızı birlikte kazanmaya davet ediyoruz. Yaşasın emeklilerin hak ve yaşam mücadelesi.” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından söz alan Şube başkanı Haydar Pınarbaşı, ilerleyen günlerde yerel seçimlerle ilgili deklarasyon yayınlayacaklarını açıkladı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Emekliler (3)-3