Emek Partisi (EMEP) Didim ilçe örgütü, Maraş merkezli 6 Şubat depremleri ile ilgili bir açıklama yaptı. Halkın yaralarının hala sarılmadığını belirten EMEP, sermaye iktidarının halka ölüm ve yıkımdan başka bir şey getirmediğini belirtti.

İktidarı seçim şantajlarına değinen EMEP; “Seçimler kar ve rant peşindeki iktidarla hesaplaşmanın alanı olmalıdır” dedi.

“BİR YIL GEÇTİ HALKIN YARALARI HALA SARILMADI”

On bir ilde büyük yıkıma neden olan, Suriye, Lübnan, Kıbrıs, Irak, İsrail, Ürdün, İran ve Mısır’ın da yer aldığı geniş bir coğrafyada hissedilen 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen deprem bölgesinde hala çadır ve konteynırlarda yaşayan halkın sorunlarının çözülmediği vurgulanan açıklamada;  “Depremin hemen ardından iktidar çok uzun bir süre müdahale bile yapmazken, partimizin de aralarında olduğu emek ve demokrasi güçleri bütün imkanlarını depremzede yurttaşlarımız için büyük bir dayanışmayı örgütlemek için harekete geçirdi. İktidar ise yurt içi ve yurt dışından toplanan yardımlara el koymaya çalıştı ve bunları devlet-parti desteğiymiş gibi reklama dönüştürdü” dedi.

“İKTİDAR DEPREM BÖLGELERİNDE KAR VE RANT DEVŞİRME HESABINDA”

Deprem bölgelerinde yıkımlar nedeniyle ortaya çıkan araziden nasıl kar ve rant devşirileceği hesabında olan iktidarın yaklaşmakta olan muhtemel depremlerle ilgili hiçbir önlem almadığı gibi kentsel dönüşüm kapsamında da rant alanlarını genişlettiğine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “İstediği binayı boşaltma, istediği arsaya sorgusuz sualsiz el koyma hakkını kendine verdiği ‘Rezerv Alan’ yasası bunlardan biridir. Bu yasa kapsamında başta İstanbul olmak üzere birçok yerde bölgeler sermaye tarafından paylaşılmıştır.”

“İKTİDAR DEPREMİ SEÇİM ŞANTAJI OLARAK KULLANIYOR”

Deprem gerçeğinin yaklaşmakta olan yerel seçimler için halka karşı bir şantaj, korkutma, pazarlık konusu haline de getirildiği belirtilen açıklamada; “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hatay’da yaptığı “merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, Hatay mahzun kaldı” açıklaması bir seçim şantajıdır” denildi.

CHP’nin, deprem karnesi ortada olan bir ismi Hatay’dan yeniden aday göstermesinin de manidar olduğu vurgusu yapılan açıklamada; “Rantçı sermaye politikaları ile hesaplaşmayan bir siyasi anlayışın tercihi, iktidarın deprem bölgesi için hazırladığı planlarla uzlaştığı anlamına gelir” ifadesine yer verildi.

“REZERV ALANI YASASI İPTAL EDİLMELİDİR”

Kayıt dışı kiralık evlere ceza! Kayıt dışı kiralık evlere ceza!

6 Şubat’tan bu yana bölgede irili ufaklı sarsıntıların sürdüğü, bilim insanlarının yeni depremlerin kapıda olduğuna işaret ettiği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi; “Buna rağmen iktidar hiçbir önlem almamaya devam ediyor.

Bilim insanlarının önerileri dikkate alınmalı, kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmaktan çıkarılarak halk için depreme dirençli konutlar yapılmalı, deprem toplanma alanları oluşturulmalı, acil ve hızlı müdahale için ekipmanlar ve ekipler hazırlanmalı, bir doğal afeti katliama çeviren politikalardan vazgeçilmeli; ‘Rezerv Alan’ yasası da iptal edilmelidir.”

“SEÇİMLER RANT PEŞİNDEKİ SERMAYE İKTİDARI İLE HESAPLAŞMANIN ALANI OLMALI”

Deprem ülkesi olan Türkiye’nin, önceliği kâr ve rant olan sermaye iktidarları tarafından yönetildikçe, doğal afetlerin büyük yıkımlarla yaşanmaya devam edeciği vurgulanan açıklamada şöyle denildi; “31 Mart yerel seçimleri, halka ölüm ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen, kar ve rant peşindeki sermaye iktidarıyla hesaplaşmanın alanı olmalıdır. Deprem üzerinden yapılan şantaj ve tehditler boşa çıkarılmalıdır.”

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz