Halk Eğitim Merkezi bahçesinde gerçekleşen sergiye Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ve eşi Eda Kuruca, Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan ve eşi Başak Saçan, Didim Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Metin Başer, siyasi parti ve STK temsilcileri, okul kursiyerleri ve vatandaşlar katıldı.

hem (1)

Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda günü anlam ve önemini belirten konuşmayı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Oktay Doğanlı tarafından yapıldı. HEM Müdürü Doğanlı,  konuşmasında “Öncelikle bizlere demokratik bir ortam imkanı veren Cumhuriyetin bizlere armağan eden başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi saygıyla minnetle yad ediyorum.

hem (10)

Kökleri 5 bin yıllık bir tarihe dayanan tarihimizin kültürel ve folklorik zenginliği; kimi zaman bir halıya, su içtiğimiz testiye, soframızın vazgeçilmezi sinilerimize nakış nakış işlenmiştir. Kültürümüz bu sanatsal yolculukta zaman ve mekan tesiriyle zaman zaman inove olmuş fakat ruhunu hiçbir zaman kaybetmemiştir. Halk Eğitim Müdürlüğü olarak biz de Didim özelinde zaman yolculuğu içindeki kronolojiyi tamamladık ve sergimizde bunları size göstermeye çalıştık.

Bu tarihsel yolculukta 5 bin yıllık tarihsel bakimizi bizlere emanet ettiği temel değerlerimiz üzerine inşa edilen Anadolu insanın irfanı, vicdanı, yüksek ahlakı gibi ortak değerlerimizi yaşatmak ve gelecek nesiller emanet etmek ortak şiarımızdır.

Başından vurulmuş halde ölü bulundu Başından vurulmuş halde ölü bulundu

Bu anlayışla ve kararlılıkla; Anadolu’nun kapısını bizlere açan Alparslan'ı, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet'i yedi düvele meydan okuyan, zafer kazanan Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü geçmişin bir emaneti olarak sadece halılarımıza değil gelecek dimağlarımıza nakşetmeye Türk milleti olarak ant içtik.” ifadelerine yer verdi.

hem (17)-1

Konuşmanın ardından protokol üyeleri tarafından serginin açılış kurdelesi kesildi. Gerçekleşen açılışın ardından Geçmişten Geleceğe Kültür ve Sanat sergisinde yer alan stantlar gezildi. Program halk oyunlarının sergilenmesiyle devam ederken, Cumhuriyet’in 100.yılına özel barış güvercini uçurulmasıyla sona erdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

384f1812-3a43-4286-943d-bf8465a4d13d

hem (20)

hem (9)

hem (23)

Editör: Ergun Korkmaz