Yeşilkent’de Venosa Beach Otelde gerçekleşen kahvaltıya Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Dinç, kurum amirleri ilçe muhtarları ve basın mensupları yer aldı.

19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle gerçekleşen kahvaltı etkinliği öncesinde konuşma yapan Didim Muhtarlar Derneği Başkanı Filiz Soydemir, “BU dönem içerisinde muhtarlarımız çok güzel işler yaptı. vatandaşlarla devlet arasında köprü oldu. Hem belediyemizle, hem kaymakamlığımızla iletişim halinde olarak halkın sesi olduk. Tüm kurum amirlerimi sayın kaymakamıma, belediye başkanıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.

DFGDGD-2

MUHTARIN TEMEL GÖREVİ VATANDAŞLA DEVLET ARASINDA KÖPRÜ OLMAK

Karşı geçmek isteyen yaşlı kadın trenin altında kaldı Karşı geçmek isteyen yaşlı kadın trenin altında kaldı

Konuşma yapan Kaymakam Kuruca ise, “Muhtarlarımızın yaptığı işler, verdikleri birtakım belgeler üzerinden, son dönemlerde tartışılır hale gelmeye başladı. Belgeler, e-devlet üzerinden de alınabiliyor. Başka kurumlar da veriyor muhtarlık hakikaten gerekli mi? Gibi birtakım sorular sorulmaya başlandı. Bu soruları soranların muhtarların asıl işlevlerinden haberleri olmadığını değerlendiriyoruz. Çünkü muhtarın temel görevi vatandaşla devlet arasında köprü olmak. Türkiye'nin Anadolu'nun her yerinde en ücra köşesindeki 10-15 vatandaşımızın bulunduğu fiilen o kadar vatandaşımızın yaşadığı köyümüzde de İstanbul'da nüfusu 100 bini bulan mahallelerimizde de muhtarlarımız var. Ve bu kıymetli muhtarlarımız devletle vatandaş arasında çok önemli bir köprü vazifesi görüyorlar. Vatandaşın yaşadığı sorunları, problemleri devlete aktarıyorlar devletin vatandaşına ulaştırmak istediği mesajları doğrudan birinci elden vatandaşlara ulaştırıyorlar. Muhtarlık müessesesi 19. yüzyıldan beri gelen Osmanlı İmparatorluğu'ndan beri devam eden, bizim devlet yapımızın en köklü müesseselerinden bir tanesi ve olmaya da devam edecek. Muhtarlarımız sayesinde vatandaşlarımıza doğrudan temas etmeye, vatandaşlarımıza devletin ihtiyaçlarını, isteklerini, taleplerini iletmeye vatandaşlarımızın devletten olan taleplerini de almaya devam edeceğiz. Bu görev hiçbir zaman kesilmeden yürüyor olacak. Dolayısıyla muhtarların temel görev ve işlevi belge dağıtmak değil, aradaki bu köprüyü yeri geldiğinde gönül köprüsünü oluşturmak.

GDFGDFGD-1

MUHTARLARIMIZ ÇOK KİLİT ROLLER OYNADI

Yaşadığımız pandemi sürecinde, yaşadığımız deprem de dahil olmak üzere çok büyük afetlerde muhtarlarımız birer kanaat önderi olarak hem köylerinde hem mahallelerinde mahallelinin organize olmasını, vatandaşın organize olmasını, vatandaşın tek yürek, tek bilek olmasını ve ihtiyaç sahiplerine bu yardımları ulaştırılmasında Çok kilit roller oynadılar. O süreç içerisinde devletin yanındaki duruşlarını, milletin yanındaki duruşlarını gösterdiler. Ben tekrar bütün muhtarlarımıza bu süreçlerde emek veren, devletinin yanında olan devletle beraber, milletine, vatandaşına hizmet eden bütün muhtarlarımıza teşekkür ediyor önümüzdeki dönemdeki yeniden seçilme ihtimali olan muhtarlarımıza başarılar diliyorum. Yeni adayları da tekrar karşımızda görmekten, demokrasinin bir gereği olarak onlarla beraber olmaktan memnuniyet duyacağımızı da söylüyorum. Çünkü muhtarlık müessesesi aslında bizim demokrasimizin de doğrudan demokrasinin de en önemli araçlarından birisi.. Vatandaşın birebir görüştüğü birebir temas edebildiği çok yakından tanıdığı adaylar arasından muhtarlık için seçim yapıyor. Emin olunuz ki seçime girmek, oy istemek, vatandaşın teveccühüne mazhar olabilmek çok zor bir iş. Bunu başaranları şimdiden tebrik ediyoruz. Aday olanlara da başarılar diliyoruz.” dedi.

Kahvaltı programı anı fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ

ERTERTE

GDFGFDGDFG