Ayepe’de gerçekleşen basın açıklamasını Dernek Başkanı Nurhan Kocabıyıkoğlu okudu. Kocabıyıkoğlu, açıklamasında “14 Şubat'ta eşitsiz aşka da, eşitsiz hayata da hayır! demiştik. Bugün, Mart'ın en güzel günü. Bugün eşitliğin olmadığı hayata da, yasalara da, ailelere de, anayasaya da, sokaklara da, meclise de, çalışma koşullarına da Hayır'larımızla buradayız. Özgürlüğümüz için, erkek değil gerçek adalet için, hayatlarımıza sahip çıkmak için bugün buradayız.

Binlerce yıl kadının adının yok sayılmasına karşı buradayız. Utanmadan haykırıyoruz. Evet kadınız ve VARIZ!

Her gün öldürüldüğümüz, her gün her türlü şiddete maruz bırakıldığımız, her alanda irademizin ve seçimlerimizin yok sayıldığı, işimizin elimizden alındığı, hayatlarımızın çalındığı bu ülkede bizler yaşamlarımızı ve haklarımızı savunmak için alanlardayız.

Kibele (9)

Didim’de trafik kazası 1 kişi öldü Didim’de trafik kazası 1 kişi öldü

Herkes için güvenli bir alan olması gereken evlerin, kadınlar ve çocuklar için şiddete ve tecavüze maruz kaldıkları alanlar olduğunu biliyoruz. Kadınlara en çok kocası, babası, partneri veya abisi gibi en yakınındaki erkekler şiddet uyguluyorlar. Bunun yanı sıra ev içindeki cinsiyetçi ve eşitsiz iş bölümü, yemek, temizlik ve çocuk bakımı gibi bugünlerde artan iş yükünü tamamen kadınların omuzlarına yüklüyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2021 Ocak ayı raporunu yayımladı. Rapora göre 2021'in ilk ayında 23 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 14 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Öldürülen 23 kadından 16'sının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. Kadınlardan 2'si ekonomik, 5'i ise boşanmak istemeyi barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Kadınlara yaşamı dar eden siyasi iktidarlardır kadınların katilleri. Yıllardır gerici ve muhafazakar politikalarla, 6 yaşındaki çocuğun evlenebileceğini veya annelerinin diz üstü etek giymesinden dahi tahrik olunacağını söyleyenlerdir. Kadınlara şunu giyme, bunu giyme, evde otur çalışma, 6 tane çocuk doğur deniliyor. Soruyoruz şimdi bu doğurduğumuz çocuklara kim bakacak? Kadınlar ekmek kuyruğundan getirdikleri kuru ekmekle mi büyütecek çocuklarını?

Erkeklerin şiddetine direndiği için, boşanmak istediği için, çalışmak istediği için, bir erkeğin evlilik teklifini reddettiği için, gece sokağa çıkmak istediği için, tecavüze uğrayıp öldürülüyor Kadınlar.

Kibele (10)

Biz kadınların en temel hakkımız olan yaşam alınmasına hakkımızın elimizden karşısında söyleyecek sözü bitmedi, bitmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Kibele Kadın Derneği, insani olan taleplerini de açıkladı:

1.6284 Sayılı Yasa etkin uygulanmalıdır.

2. Kadın katillerine indirimler uygulanmamalı, hafifletici sebepler aranmamalı, caydırıcı cezalar verilmelidir.

3.Şiddet gören kadınlara mali destek sağlanmalı, kadınların korunması için bütçeden yeterli pay alınmalıdır.

4. İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması sağlanmalıdır

5. Kadın aile kavramına sıkıştırılmaktan kurtulmalı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yerine Kadın bakanlığı kurulmalıdır.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Kibele (6)

Kibele (7)-1

Kibele (2)-2

Editör: Ergun Korkmaz