Tüm Emeklilerin Sendikası Didim Şubesi, Kent Meydanı’nda emekliler kürsüsü düzenledi. Düzenlenen kürsüye çok sayıda sendik üyesi ve kitle örgütü temsilcileri katıldı.

GELSİNLER 1 AY BİZİM YERİMİZE YAŞASINLAR

İlk olarak konuşma yapan bir emekli Sürmeli Bal, emeğin sağı solu olmadığını ifade ederek, “Kapitalist sistem, burjuvazi, bizi yıllardır öyle bir bölmüş ki şöyle demiş. Sağcısın, solcusun, Kürt’sün, Türk'sün. Alevi’sin, Sünni’sin. Şu potansiyele baktığımızda tüm anlayışlardan, tüm inançlardan, tüm birimlerden insanlar var mı? Var… O zaman biz ne için buradayız? Geleceğimiz için, çocuklarımız için demokratik bir ülke için, demokratik haklarımız için ve yaşam için buradayız değil mi? Evet… Ya şimdi arkadaşlar hepimiz emekliyiz ama 7 bin 500 lira hakikaten bunu bize reva görenlerin utancıdır diye düşünüyorum. Utancıdır. Başka hiçbir laf hiçbir söz söylemek istemiyorum. Didim’de yaşıyoruz, değil mi? Kiralar kaç para? 10 bin, 12 bin, 15 bin lira. Emekli maaşı 7 bin 500 lira. Hadi 15 olsun, hadi 20 olsun arkadaşlar. Yani emekliler kahveye gidip acaba yanıma biri oturur da bir çay ikram ederim 10 lira cebimden çıkar mı hesabını yapmak durumunda.. Ya biz sosyal bir varlık değil miyiz? Ya bir çorbacıya bir lokantaya bir restorana gidemiyoruz. Bir çorba 100 lira, bir yemek 150 lira, 200 lira arkadaşlar. O zaman bizi meclisten temsil eden tüm partilere veya 1050 odalı sarayda yaşayanlar ve 18 tane uçağı olanlara buradan sesleniyorum. Gelsinler 1 ay bizim yerimize yaşasınlar. O zaman onların boynu kaç boy olduğunu buradan halkımız ölçer ve hizaya sokar.” dedi.

FASFASFA-3

ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ SELAMLANDI

Emekliler kürsüsünde emeklilerin aylık maaşlarının yetersiz olması vurgulanırken, çocuklarının ve torunlarının geleceği için ÇEDES uygulamasına tepki göstererek, uygulamanın derhal kaldırılması gerektiğini ifade ettiler. Kürsü de son olarak 1 Ekim’de TİP Genel Başkanı Erkan Baş öncülüğünde Can Atalay'ın tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay’dan Ankara’ya başlayan Özgürlük Yürüyüşü de selamlandı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Trafik kazası: 3 yaralı Trafik kazası: 3 yaralı

Editör: Ergun Korkmaz