Didim halkı tarafından ikiz kuleler adıyla bilinen Maril Otel, 2023 yılı başında el değiştirerek City Point Otel olmuştu. Otel, geçtiğimiz ismiyle de birçok kez mühürlenerek gündeme gelmişti. Otelin işletmecisi değişmesine rağmen bu seferde İşyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı gerekçesiyle Didim Belediyesince mühürlendi. Mühürleme esnasında otelin 100 odasında konaklayan müşteriler ise otel dışına çıkartıldı.

Didim’de daha önce belediye tarafından mühürlenen ve yıkım işlemleri yapılan otel, bir kez daha mühürlendi. Didim halkı tarafından ikiz kuleler olarak adlandırılan otel bu yılın başında el değiştirerek City Point Otel adını alarak hizmet vermeye devam etti. Didim Belediyesi ile otelin şirket ve unvanının değiştirmesi sebebiyle otelin çalışma ruhsatı olmamasından dolayı otele gelerek mühürleme işlemi yaptı. Belediye Zabıta Müdürü Murat Hacıfettahoğlu iş ve işlemler için otel yetkililerine bilgi vermesinin ardından oteldeki müşteriler otel dışına çıkartıldı. İşlemler esnasında Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri bölgede güvenlik tedbiri aldı. Tahliye esnasında Otel işletmecisi Deniz Aktaş işe Zabıta Müdürü arasında zaman zaman sözlü atışmalar yaşandı.

ATABAY SON SİYASİ ŞOVUNU YAPIYOR

İşletme sahibi Deniz Aktaş basına yaptığı bilgilendirmede otelin 12 katına ait tapusunu aldıklarını ifade ederek, “Bu arkadaşlar bir önceki yürütmeyi durdurma kararıyla şu an işlem yapıyorlar. Tamamıyla hukuk dışı gene belediyenin her zaman yaptığı ayın on dokuzunda biz bu oteli on iki katlı betonarme, otel ve arsası diye tapusunu aldık. Tamamıyla yasal şu an. Burada da Şehircilik Bakanlığı 2 Ağustos 2023’te belediyeye yazı gönderiyor. Siz bu arkadaşlara ruhsatı neden vermiyorsunuz gerekçeli kararınızı bize gösterin diye yazı yazmış. Belediye daha tenezzül edip yazıya cevap vermemiş. Bugün ayın kaçı? İkisi. 60 gündür daha cevap vermemiş. 6’sına kadar bunun kararını bize verin. Yani siz neden bunun cevabını vermiyorsunuz diye. 6’sına kadar mühlet istemiş. Yani biz bir an önce verin diye. Arkadaşlar bunları gördüğü dakikadan beri Yani kurumlar arası iletişimle değil, üfürerek, haber üfürerek. Bu da yürütmeyi durdurma kararımız. Bir öncekinde olduğu gibi. Burada da Arkadaşlara bugün için yapacağınız herhangi bir mühürlemede otelin tam kapasite çalıştığını ve normal fiyat üzerinden size tazminat açılacağını, bu tazminat o karara imza atan bütün birimlere rücu edileceğine dair…Bu da onlara verdiğimiz dilekçe. Çarşamba günü verdiğimiz dilekçe. Arkadaşlar için şu an siyasi olarak Deniz Atabay ve Zabıta Müdürümüz siyasi olarak son şovunu yapıyor. Ama şunu bilsin ki kesinlikle ve kesinlikle yerel seçimde aday adayı bile değildir kendisi ve bu yaptıklarının cezasını hukuk önünde verecek. Ben bir Ocak iki bin yirmi üçten beri bütün olayların durması için elimden gelen her şeyi yaptım. Bizim yasa dışı hiçbir işle ne ilişkimiz olur, ne ilişkimiz olur. Arkadaşlar, tekrar söylüyorum Didim Belediyesi Başkanlığı ve Zabıta Amirliği bu tapuyla tarihe karışmıştır. Bu bina üzerinden yaptıkları son siyasi şovdur bu tapuyla bütün gerekçeleri, yalanları, dolanları, iftiraları, ayyukaları boşa çıkmıştır. Bakın burada yasal, tertemiz bir tapumuz var Bunu veren devletin bir kurumu ve devletin bir kurumu hukuk tanımadan bir büyükşehir belediyesinin birimi şu an müşterilerimizi mağdur ediyor. Turizmimizi mağdur ediyor. Çalışanlarımızı mağdur ediyor. Şu an tamamen yapılan arkadaşlar hukuksuz, kanun dışı ve tekrar söylüyorum. Art niyet kişisel hırstan dolayı şu hareketleri yapıyorlar.” sözleriyle eleştirdi.

rwerwrw+

OLAYI PROVOKE EDİYORLAR

Kuşadası'ndaki orman yangını büyük ölçüde kontrol altına alındı Kuşadası'ndaki orman yangını büyük ölçüde kontrol altına alındı

Mühürleme işleminin ardından basına açıklama yapan Belediye Zabıta Müdürü Murat Hacıfettahoğlu ise “İş yerinin iş yeri açma ve çalışma ruhsatının olmadığını ruhsat müracaatında bulunması gerektiğini aksi takdirde mühürleneceği konusunda yasal yollardan bir tebligat yapılmış. İşletme sahibi ve yetkilileri tarafından tebrik hakkımıza istinaden yürütmeyi durdurma kararı alınarak mühürleme işlemi yapılmamıştır. Ancak davanın devamı sürecinde yaptığımız savunmalar neticesinde haklı olduğumuz dile getirilerek Bölge İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı yetki vermiş olması sebebiyle verdiği karar tarihi itibariyle sekizinci ay olduğundan dolayı yaz sezonunun ortasında işletme yetkililerinin de bilgisi dahilinde yaz sezonunun ortasında mühürlememek adına gelen misafirlerin de mağdur olmaması adına biraz zaman verdik. Malum zaman sonucunda bu da bir yasal süreçtir. Elimizdeki yetkiyi kullanarak yardımcı olmaya çalıştık ancak biz de görevimizi yerine getirmek zorundaydık devamında Eylül'ün ikisi yani bugün itibariyle mühürleme gerekçesiyle işletmeye gelip önce tamamen boşaltıp daha sonra da mühürleme işlemimizi gerçekleştirdik. Bu işlem söylediğim gibi tamamen iş yeri açma ve çalışma ruhsatı olmamasından kaynaklı bir işlemdir. İnşaatla ilgili, yapıyla alakalı, yıkımla alakalı herhangi bir konu değildir. Durum bundan ibarettir. Söylediğimiz gibi bu süreci tamamen mahkeme kararına istinaden yürüttük. Farklı şeyler söylenerek olay provoke edilmeye çalışılmaktadır. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Kanunlar nezdinde ne gerekiyorsa onu yapıyoruz sürdürme kararı reddine istinaden de en uygun gün bugündür bugün yaptık. Bu süreçte içeride mağdur olmalarına sebep olan işletme yetkileridir. Bizler değiliz. Çünkü bu sürecin tamamı baştan sona kadar işletme yetkilileri tarafından bilinmekte ve takip edilmekteydi.” İfadelerine yer verdi.

Belediye Zabıta ekipleri mühürleme işleminin ardından otelden ayrıldı.

gsdgsgsd

HABER: ELİF DİKBAŞ 

fsdfsfs-1

erwrwrw

gsdgsgs

Editör: Ergun Korkmaz