Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe çok sayıda kadın katıldı. Kibele Kadın Derneği avukatları olan Arya Su Dikçe, Esra Aşık Aydemir, Özge Çil ve Zekiye Baran tarafından kadınların saldırı altındaki hakları anlatıldı.

Söyleşi öncesi konuşma yapan Kibele Dernek Başkanı Nurhan Kocabıyıkoğlu, “Saldırı altındaki haklarımız konusunda derneğimizin avukatları sizlere gerekli açıklamaları yapacak. Ama öncelikle ben size bir şey anlatmak istiyorum. Adalet nedir? Adalet deyince insanın aklına önce kanunlar ve mahkemeler geliyor. Ama onlarınki adaletin bir duygu olduğunu düşün düşünüyorum. Şimdi düşünün ki. Bir insan, bir olayda bir olayı kendine göre haklı, adaletli bulabilir. Başka bir grup insan da aynı olayı haksız ve adaletsiz bulabilir. Böyle bir toplumda biz barıştan söz edemeyiz. Adalet varsa herkese vardır. Adalet yoksa hiç kimseye yoktur. Dolayısıyla bu duygu insanların. Gelişmeye başladığın andan itibaren geliştirdikleri öğrenebildikleri bir duygu.. Adalet kavramı önemli. Eğer toplumda adalet kavramı yoksa ne barıştan, ne kardeşlikten, ne insanlıktan bahsedebiliriz.

Kibele (4)-1

Yıllar önce İngiltere'de. Sıradan bir insan öldüğünde kilisenin çanı bir kere çalarmış. Ölümü duyurmak için bir asil öldüğünde 2 kere çalarmış. Saraydan bir kişi öldüğünde 3 kere; kral öldüğünde 4 kere çalarmış, bir gün, bir mahkemede bir vatandaş için haksız bir karar alınmış. O gün çan 5 kere çalmış, halk merak etmiş. Kim bu kraldan önemli olan 5 kere çalıyor bu çan diye doğru papaza koşmuşlar. Papaz kim öldü de bu kraldan daha önemli 5 kere çalıyor. Papaz dönüp demiş ki adalet öldü.” ifadelerini kullandı.

Kibele (3)-2

Etkinlikte, toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesinden hareketle; medeni kanuna yönelik saldırılar, nafaka hakkı ve 6284 sayılı kanun ile aile arabuluculuğu konularında; tehlike altındaki kadın hakları ile dernek avukatları tarafından bilgilendirmelerde bulunuldu.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Kibele (5)-1

Kore gazisine son veda… Kore gazisine son veda…

Editör: Ergun Korkmaz