Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesinin 100.yılında, Didim’de yaşayan mübadil torunları denize çiçek bıraktı. Didim’e ilk ayak bastıkları yer olan, Didim Sedef Koy olarak bilinen Kovela Limanına gelen mübadiller, torunları tarafından denize çiçek bırakılarak anıldı. 
Didim Rumeliler Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilen etkinliğe CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan, Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, Didim Jandarma Komutanı Mustafa Gani Solak, Belediye Başkan Yardımcısı Aydan Aşık Turgut, CHP il ve ilçe yöneticileri, Didim Belediyesi bazı meclis üyeleri, Dernek Başkanı Berrin Muslu ve dernek üyelerinin yanı sıra birçok mübadil torunu da katıldı.Whatsapp Image 2024 04 27 At 19.59.17 (2)

MİNNETLE ANIYORUZ
Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Berrin Muslu, konu ile ilgili konuştu, “Bu göç yollarında çok büyük acılar çeken atalarımızı anmak için her yıl ilk adım bastıkları yerde Kovela Limanı'nda toplanıp onların anısına denize çiçeklerimizi bırakıyoruz. Mübadele bir mücadeledir, yeni hayatlardır, yeni başlangıçlardır. Atalarımızın Kovela Limanı'nda bindikleri Gülcemal isimli yük gemisiyle başlayan yolculukları Kovela Limanı'nda son bulmuştur. İlk başlangıcı, ilk adımı burada atmışlardır. Yüzyıllık bir tarihin mirasçısı olarak Yoran'ın yokluk günlerinde zor şartlar altında yaşamını sürdüren, birlik beraberlik içinde yaşayan ve bugün var olmamızın en büyük unsurları olan atalarımızı anmanın manevi huzurunu yaşamaktayız.
Dönemin imar ve iskan bakanı Mustafa. Necati Bey'e ‘Mübadillerin derdini sormayacaksınız. Yüzüne bakıp ne istediğini anlayacaksınız’ diyen cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanı uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi, mübadil atalarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. İlk adımın yüzüncü yılında bizleri bırakmayan siz değerli dostlarımıza, protokolümüze, sayın vekilimize, şahsım ve dernek yönetim kurulu adına çok teşekkür ediyorum. Gidenlerin anısına, hatıralarına sahip çıkanları en içten sevgilerimle kucaklıyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi. 

Whatsapp Image 2024 04 27 At 19.59.17 (1)


ÖNÜMÜZDEKİ YIL İLK ADIM ANITIMIZI AÇACAĞIZ
Konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, “Mübadiller yüzüncü yıllarında gelerek, Didim’i oluşturdular. Ve bizlerde olması gerektiği gibi Didim’imizi iyi yerlere taşımak için de çalışmalarımızı devam ettiriyor, emek veriyoruz. İlk adım atan müdabillerimizin anısına, anıtımızın sözünü daha önce derneğimize vermiştim. Belediye olarak bu sözü tekrar sizlerin huzurunuzda yinelemek istiyorum. İnşallah önümüzdeki yıl etkinlikte ‘İlk adım’ anıtımızın da açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi

Whatsapp Image 2024 04 27 At 19.59.17

O GÜN DÖKÜLEN ALIN TERİNİN BUGÜN KARŞILIĞINI GÖRÜYORUZ
Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ise konuşmasında, “Didim'in hikayesi aslında genç ama kadim cumhuriyetimizin de hikayesi. O koşullardan bugün gerçekten varlık içerisinde olan bir coğrafyaya dönüşen cumhuriyetimizin hikayesidir. Tam da Didim'in mübadillerinin hikayesi. Bugün mübadillerin torunları olarak burada yaşayan bizler, aslına bakarsanız o gün dökülen alın terinin bugün karşılığını görüyoruz. Bugün atalarımıza o teşekkürü, o minneti de sunmak zorundayız. Onların hepsinden Allah razı olsun diyoruz. Bugün inşallah burada bu törenle beraber mübadelenin yüzüncü yılını anmış olacağız. Bundan sonra da anladığım kadarıyla bir heykelle beraber bu süreç ölümsüzleşecek.” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından ilçe protokolü ve dernek üyeleri Kovela limanından denize çelenk ve çiçekler bırakarak atalarını yad etti.Whatsapp Image 2024 04 27 At 19.59.16

HABER: ELİF DİKBAŞ

Whatsapp Image 2024 04 27 At 19.59.15

Vegan büfe artık açılmayacak! Vegan büfe artık açılmayacak!

Whatsapp Image 2024 04 27 At 19.59.18