MUCİT ÇOCUKLAR FİRST LONG ISLAND REGİONAL’E KATILDI

2022 yılında gönüllü velilerin de desteği ile yürütülen çalışmalar kapsamında Didimli Mucit gençler, ailelerin desteği ile Fırst Long Island Regıonal1 adıyla düzenlenen Robot yarışmasına katıldı.

Hofstra Üniversitesi’ndeki yarışmalara Didim’de Altın Adımlar Özel Eğitim Kurumunun bodrum katında hazırlanan ekibe okulunun destekçisi Fatih Hasdemir dışında Didim’den kurumsal anlamda, Askolot adını verdikleri robotlarıyla New York’da Long Island bölgesinde gidebilmek için kimse destekte bulunmadı.

Felsefenin çıkış yeri Milet, bilim dünyasına ışık oluyor Felsefenin çıkış yeri Milet, bilim dünyasına ışık oluyor

Ailelerin desteğiyle daha önce First Robotik isimli yarışma için katılma hazırlıklarını yapan ancak destek bulamadıklarından dolayı bu yarışmaya katılamayan gençler bu kez ailelerin ve gönüllü ailelerin yurt dışından buldukları destek ve sponsorluklardan yararlanarak yurtdışına giden çocuklarımız Orhan Servet, Çağan Dengiz Başboğan, Kumsal Kendir, Damla Efe, Deha Politoğlu, Osman Kahyaoğulları ve Yağız Tunç isimli gençler yarışmada yaşadıkları çeşitli sorunlardan dolayı derece alamazken, yarışma jürisi tarafından desteklenmeleri ve deneyimlemeleri ile önümüzdeki yıllarda daha güçlü ve teknik şartlarla yarışmaya katılma hırsını arttırmış oldu.

Danışman Bora Bargan Didimli çocuklarının burada yarışan diğer gruplar ile kurdukları iletişim ve gençlerin kendi aralarında dayanışmayı deneyimlediklerini, birçok farklı konuda teknik destek çalışmalarına katıldıklarını bu deneyimlerin gençlerin geleceklerine mutlaka etki edebileceğinden bahsetti.

Veliler Hasan Kâhyaoğluları, Nurgün, Nilgün Barğan, Bora Barğan’ın kendi teknik bilgileri ve aldıkları danışmanlık hizmetleriyle gençleri tamamen gönüllülük temelinde bu faaliyeti yürüttüklerini ve yarışma alanında “8760 Sound Of Dıdyma” isminin skorboard da görülmesinden gurur duymalarına neden olduğu bildirildi. Robota adını veren Askorbit’nin hem denizde hem de karada yaşama becerisi bulunan balıktan aldığını, hayvanın bu özelliği ile birden fazla kollu olmasının da robota verilen isim olmasında neden olduğu öğrenildi.

YENİLEŞİM adındaki dernekleşme çalışması içerisinde olan ve bu çalışmaları yürütmek isteyen gönüllü aileler, daha önce gitme girişimlerinin aksaması dolayısıyla, sponsor desteği bulamama gibi sorunlardan bu girişimin askıya alındığını ancak yine de Didim’den hiçbir şahıs, kurum ya da işletmenin kendilerine destek vermemesi konusunda da üzüntü yaşadıklarını dile getirdi.

HABER : ALİ KURNAZ