Didim Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşen genel kurula Didim İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, oda başkanları, dernek ve STK başkanları ve temsilcileri bazı siyasi parti temsilcileri katıldı.

Genel kurul, divan seçimi yapılarak başladı. Genel kurulun divan başkanlığını Osman Günaydın  yaptı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam eden genel kurulda, Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, konsey çalışmalarını değerlendiren konuşma yaptı.

Whatsapp Image 2024 06 28 At 10.32.55 (1)

Ayyıldız, konuşmasında, Kucaklaşma Zamanı Projesi, Dünya Didim’i Seviyor Festivali, Ege Kent Konseyleri Birliği, 8 Mart’ta Defne’deydik, Gönüllüler Grubu Çalışmaları ve Gelecek Dönem Projeleriyle bilgiler verdi.

Whatsapp Image 2024 06 28 At 10.32.54 (1)

PROJELERİMİZ VAR

Seçimler öncesi konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, “Kent konseyi başkanımla yıllardır ki beraber çalıştığımız birçok projesinde beraber hareket ettiğimiz konuların devam edecek olduğunu duymak daha da geliştirecek olduğunuzu duymak beni daha da sevinirdi. Çünkü kent konseyi 5393 sayılı Belediyeler Kanunu'nun 76. maddesine göre kurulmuş. Yönetimin, yörede yaşayan halkın yönetime katılımını sağlayacak ve denetimini sağlamak amaçlı kurulmuş ve bu şekilde de çalışması istenilmiş olan bir konsey olarak hayata geçirilmiştir. Türkiye'deki konseylerden de ilk kurulan konseylerdeniz. Bu anlamıyla da bütçesi olmayan ama Didim’e gerçekten çok büyük katkılar sunan çalışmalar içerisinde bulunmuştur. Bundan sonra da devam edecektir. Yaptığı tüm çalışmalardan dolayı kent konseyi başkanım Osman Bey'e ve çalışma arkadaşlarına katkı sunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarda da birlikte hareket edeceğimizi söylüyorum.  Mahalle temsilciliklerinin, konseylerinin kurulması konusunda bizim de her bir mahallenin sorunlarını yerinde tespit edip ve çözümlerine odaklanabilmemiz için tabii ki Didim’de yaşayan tüm kurum ve kuruluşların, derneklerin, muhtarlıkların ve konseyimizin yapacağı çalışmalarla daha da çabuk çözüme ulaşacağına inanıyorum. Bu konuyla ilgili de en kısa sürede hayata geçeceğine inanıyorum. Teşekkür ediyorum o yüzden çalışmalarınıza büyük katılar sunacaksınız. Bununla ilgili okulda yapacağımız projeler konusunda hem kaymakamımız hem de kent konseyi başkanımızla paylaştığımız çevre konusu var. Karbon ayak izi ve sıfır atık projelerimiz var. Bunu okullarımızda seminerlerle çalışmalarda çocuklarımızın eğitimiyle tüm evlere girerek bu konularda uyarlılık yaratıp Didim’i hak ettiği noktaya taşıyabileceğimize inanıyorum. Bu konuda da tabii ki yine bütün birleşenlerin desteğini alacağımıza inanıyorum. Bu konuda yine kent konseyinin yanında olacağız. Okullarımızla ilgili olan tüm çalışmalarda beraber hareket edeceğiz.

Benim bir sloganım var biliyorsunuz ki Didim benim evim, sizler de ailemsiniz. Evimizi tüm dünyaya da göstermek zorundayız zaten. Didim'de yaşayan 75 ülke ve 81 ilimizden bulunan tüm hemşehrilerimizle Didim’i dünya kenti yapma yolunda kaymakamımız önderliğinde çalışmalara başladık zaten. Bunu da çok yakın bir zamanda sizler de duyacaksınız. Sizlerin de desteğini alacağız. Didim'i hak ettiği noktalara yine birlikte getireceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

KENTİN GELECEĞİNİ İKİNCİ YÜZYILIMIZDA HEP BERABER ŞEKİLLENDİRELİM

Didim İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca ise konuşmasında “Kentin vizyonunun ne olacağına, bu kentin geleceğinin nasıl çizilmesi gerektiğine, bu kentin sadece Türkiye içerisinde değil, dünya içerisinde, dünyada kendini nasıl konumlandırılacağına, bu kentin asıl sahiplerinin, bu kentin bütün birleşenlerinin beraberce karar vermesi gerekiyor. Kent konseyini kuran bir felsefe, kent konseyini yaratan temel mantık tam da bu mantık. Didim'de de bunun çok güzel bir tezahürünü görüyoruz. İçinde ticaret odasının, ziraat odasının bulunduğu, siyasi partilerimizin yer aldığı, merkezi yönetimi temsilcilerinin, sivil toplumların ve belediyemizin, yerel yönetim temsilcilerinin yer aldığı kent konseyimiz asıl işlem olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılında nasıl hareket edeceğini belirleyecek. Sizlerden ricamız, Kent Konseyi'nin her çalışmasında, Kent Konseyi'nin kurulacak olan, mevcut olan meclislerinde, çalışma gruplarında lütfen aktif rol alın, sivil toplum örgütleriyle veya sadece bireysel olarak Kent Konseyi'nin çalışma gruplarının meclislerine indiren parçası olun ve Didim'in geleceğinin çizilmesinde değerli fikirlerinizi bizlerle paylaşın, kentin geleceğini ikinci yüzyılımızda hep beraber şekillendirelim.

15 Temmuz Kent Meydanı’nda Anıldı 15 Temmuz Kent Meydanı’nda Anıldı

Whatsapp Image 2024 06 28 At 10.32.55 (2)

PARMAKLA GÖSTEREBİLECEK ÖRNEK BİR KENT KONSEYİ

Bizim kent konseyimiz Türkiye'deki kent konseyleri arasında hakikaten parmakla gösterebilecek örnek bir kent konseyi. Ben bu anlamda kıymetli başkanımıza da teşekkür ediyorum. Yarattıkları projeler yalnızca Didim içerisinde değil, Aydın’ın da çapını açacak şekilde Türkiye'ye örnek olacak projeler, özellikle toplumun en önemli sorunlarından biri olan teknolojiye bağımlılık, çocuklarla aileler arasındaki bağım kopması, bizim için çok önemli bir kavram olan ailenin tekrar yeniden Türkiye'nin gündeminde birinci öncelik olarak yer almasını sağlayan kucaklaşma zamanı projesi. Dünya Didim’i seviyor. Didim’de belki sizlere sormuş olsaydık, dünyadan kaç ayrı milletten insan yaşıyor diye 75 sayısı çıkmazdı diye düşünüyorum. 5, 10, 15, 20 gibi tahminler gelirdi ama bizler gördük ki bu projeyle biz kendimiz tam anlamıyla bir dünya kentiyiz. Dolayısıyla dünyanın geleceğiyle ilgili fikir söyleyebilecek bir kentiyiz. Dünyada en önemli sorunlardan biri olan savaşın bitmesi için dünyanın değişik milletlerinden bugün hali hazırda savaş halinde olan ülkelerden insanlar bir dümdüz içerisinde, barış içerisinde yaşıyorlar. Dolayısıyla Didim sadece Türkiye'ye değil, dünyaya çok önemli bir mesaj veriyor. Bizim de bu festivalle beraber bu mesajı kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Biraz önce Sayın Başkanımız bahsetti.

DİDİM'İN GELECEĞİNE HEP BERABER KARAR VERECEĞİZ

 Turizmde nerede olmamız gerektiğini, tarımda hangi pozisyon almamız gerektiğini, sporda neleri desteklememiz gerektiğini, kent konsey alt yapısıyla beraber hep beraber karar veriyor olacağız. Bu kendi el birliğiyle, iş birliğiyle yönetiyor olacağız. Dolayısıyla kent konseyinin bugünkü genel kurulu çok önemli. Bu seçimin doğru olması, doğru yapılması büyük önem arz ediyor. Sizlerden ricamız bu seçimden sonra da bugüne kadar olduğu gibi kent konseyine bu kendi yönetimi noktasında belediyemize, bizlere, sivri toplum örgütlerine, siyasi partilere odalarımıza yön ve şekil vermek için yardımcı olun aktif olun. Maalesef memleketimizde insanların sivil toplum örgütlerine çok katılım göstermediği, faaliyetlerine çok destek vermediklerini görüyoruz. Bizim gönlümüzden geçen Didim’de ki her vatandaşımız mutlaka sivil toplum örgütleriyle odalar vasıtasıyla kent konseyi aracılığıyla bu kentin yönetiminde söz sahibi olması her birinizin her bir sivil toplum örgütünün her bir yurttaşımızın fikrinin altın değeri olarak görülüyor. Bunu gerçekten çok önemli yettiği yere beraberce taşıyacağımıza inanıyoruz. Ben bugüne kadarki hizmetlerinden dolayı genç konsey başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 28 At 10.32.56

Tek liste dahilinde gidilen seçimde mevcut başkan Osman Ayyıldız, güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi. Osman Ayyıldız’ın listesinde ADÜ Didim MYO Müdürü Nimet Çavuş, Didim Turizm Derneği Başkanı Melih Koyuncu, Didim Derneği Başkanı Filiz Hekimoğlu, Didim Otizm ve Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği Başkanı Eda Demir, Didim Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Teke yer aldı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Whatsapp Image 2024 06 28 At 10.32.54

Whatsapp Image 2024 06 28 At 10.32.53 (2)

Whatsapp Image 2024 06 28 At 10.32.53 (3)

Editör: Ergun Korkmaz