31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçim ile ilgili takvimin başlaması ile birlikte siyasi partiler ülke genelindeki teşkilatlarına gönderdikleri genelge ile belediye başkan adaylarını, belediye meclis üyesi adaylarını ve il genel meclis üyesi adaylarını belirlemelerini istediler.

Söz konusu takvim çerçevesinde önce adaylar belirlendi, Partiler arasında adaylarını ön seçim yolu ile belirleyenlerde oldu, genel merkez ataması ile belirleyende.

Sonra sıra belediye meclis üyesi ve büyükşehir olmayan yerlerde il genel meclisi adaylarının belirlenmesine geldi, partilere müracaat eden isimler arasından belirlenen adaylar seçim takvimi uyarınca bölgelerdeki seçim kurullarına teslim edildi.

O gün bugündür siyasi partilerin adayları kendi bünyelerinde belirledikleri SKM’ler aracılığı ile bulundukları yerleşim merkezlerinde nerede ise ayak basmadık bir yer bırakmadılar.

Seçim çalışmaları olanca hızı ile devam ederken  11 mart tarihinde 11 ayın sultanı Ramazana “merhaba” dedik.

Ramazan ayının başlaması ile birlikte adayların propaganda döneminde de değişiklikler oldu, Öğlen saatlerinde başlayan ziyaretler iftara kadar sürdü, Adaylar ve beraberindeki ekip çoğu zaman o bölgede var olan STK’lar tarafından organize edilen iftar programlarına katıldıktan sonra sahura kadar hiç durmadan propagandaya devam ettiler.

Başta STK’lar olmak üzer oy kimdeyse seçime katılacak olan siyasi partilerin adayları sıra ile söz konusu yerleri ziyaret ettiler öyle ki bu tür kurumların pek çoğu aynı gün içerisinde 5-6 siyasi partiyi birden ağırlamak durumda kaldılar.

Yapılan bu ziyaretlerde adaylar anlattı seçmen dinledi, Her başkan adayı seçimi kazanıp belediye başkanlığı koltuğuna oturduğunda bölgenin daha yaşanabilir bir yer olması için bir taraftan anlattı bir taraftan da anlattıklarını hazırladıkları broşürler vasıtası ile detaylandırdı.

31 Mart Pazar günü mesai saatinin başlaması ile birlikte yurt genelindeki milyonlarca seçmen yeni dönemde kendi yönetecek başkanları belirlemek adına sandık başına gidip oy kullanacak.

Biz seçmenin tercihini aynı gün gecenin ilerleyen saatlerinde öğrenmiş olacağız, Seçime katılan çok sayıda aday olmasına rağmen ortada sadece bir koltuk bulunması bir adayı sevindirirken kalan diğer adayların tamamını üzecek.

Seçim dönemi boyunca her hangi bir kavganın yada çatışmanın çıkmaması en büyük tesellimiz.

Bundan sonrası ise sadece ve sadece seçmenin bileceği iş.

Bize düşende her zaman olduğu gibi seçmenin engin sağduyusuna güvenmek.

Çıkacak netice tüm Türkiye’ye hayırlı olsun.