de5dfa35-5a01-4f8b-a0e2-edaff499d26fDidim Cumhuriyet Kent Meydanı’nda  bir araya gelen süslü kadınlar buradan başlattıkları sürüşleri  19 Mayıs Caddesi, İnönü Bulvar, Belediye önünden Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Caddesi güzergahıyla Altınkum’a kadar bisikletleriyle farkındalık sürüşü yaptı.

2013 yılında ilk kez İzmir'de bir grup kadın tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu her yıl yeni şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası bir bisikletli kadın hareketine dönüştü. Gönüllü kadınların bireysel inisiyatifiyle organize edilen bisiklet turu yıllar içinde İtalya’dan Almanya'ya Kanada'dan İran’a birçok ülkede binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vesile oldu.

Dağlık alana düşen paraşütçü ambulans helikopterle hastaneye sevk edildi Dağlık alana düşen paraşütçü ambulans helikopterle hastaneye sevk edildi

2022 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Bisiklet Özel Ödülü alan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nu organize eden ve etkinliğe katılan kadınların ortak dilekleri:

Kadınların toplumda görünür olması ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme haklarının korunması

İklim ve enerji krizine karşı basit ve ekonomik bir çözüm olan bisikletli ulaşımın güvenli bir altyapıya sahip olması

Özellikle büyük şehirlerde pazar günleri şehir merkezlerinin motorlu araç trafiğine kapatılarak 'otomobilsiz pazar' ilan edilmesi”

HABER: ELİF DİKBAŞ

wqeqewqwe

Editör: Ergun Korkmaz