TİP Didim İlçe Örgütü, Altınkum Yazarlar Festivali’nin Kent Meydanı’na; Altımkum’daki karikatürist, ressam ve müzisyenlerinde Sanat Sokağı’na taşınmasına tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada “Bir kenti yaşanabilir kılan en önemli unsurlardan biri de sanatsal etkileşimleridir. Kentte, sanatsal bir düzenleme yapılacaksa görüşülmesi gereken ilk kişiler de bu etkileşimlerin baş aktörü olan yerel sanatçılardır.

Didim’in göz bebeği Altınkum’un sanattan arındırılıp, sanatın gözden uzak dar alanlara sıkıştırılmaya çalışılması ve bunu yaparken hiçbir sanatçının görüşünün ciddiye alınmaması bizi endişelendirmektedir.

Karikatüristlerin, ressamların, müzisyenlerin ve daha nice çeşitli sanatçılar Altınkum’un zaten yetersiz olan renklerinden biriydi.

Altınkum’un sahip olduğu mikro düzeydeki bu sanat etkinliklerinin daha da çoğalıp, Didim geneline de yayılmasını beklerken, “Sanat Sokağı” adı altında dar bir bölgeye sıkıştırılmak istenmesi, Altınkum’u, hatta Didim’i renksiz, gri bir ortamdan daha karanlık bir ortama sürükleyecektir.

Yıllardır süren Altınkum Yazarlar Festivali bugüne kadar yüzlerce değerli yazarımızı ağırlamış, onların Didim’den memnun ayrılmalarını sağlamıştır. Bunun sebebi Altınkum’un kalabalığı ve yazarların bu kalabalıktan gördüğü ilgidir. Altınkum Yazarlar Festivali, Altınkum’da sembol olmuş bir karaktere sahipti.

DİDİM’DE TİCARİ ARAÇ DENETİMİ DİDİM’DE TİCARİ ARAÇ DENETİMİ

Kent Meydanın da yapılabilecek onca etkinlikleri göz ardı edip, Altınkum Yazarlar Festivali’nin buraya taşınması tam anlamıyla yetersizliktir.

Bir başka konu da; Didim’in en önemli kültür-sanat faaliyetlerinden biri olan ve bir avuç insanın özverili çalışmalarıyla Didim’e kazandırdıkları ve bu sene 14.’sü düzenlenen Uluslararası Halk Oyunları Festivali’nin de tarihinde ilk defa belediye desteğinden mahrum bırakılmasıdır.

Bütün bu gelişmeler Didim’in geleceği konusunda endişelerimizi arttırmaktadır.

“Birlikte Yöneteceğiz” sloganıyla seçime giren belediye başkanı, katılımcı demokrasinin izlerinin silerek, ilk üç ayda, “Ben yaptım” zihniyeti sergilemektedir. 

Bulabildiği her duvara, Didimlilerin parasıyla yaptırdığı devasal fotoğraflarını asmaktan çekinmeyen bir kişilikten daha fazlasını beklemek her ne kadar anlamsızsa da Didim halkına karşı sorumluluğumuz gereği bu açıklamayı yapmak zaruri olmuştur.” ifadeleri yer aldı.

Editör: Ergun Korkmaz