Kağıt fabrikasındaki yangın söndürülemiyor Kağıt fabrikasındaki yangın söndürülemiyor

Binlerce yıllık geçmişi, doğal güzellikleri ve yaban hayatı ile Ege’nin incilerinden olan Aydın, 23 antik kentinin yanı sıra ören yerleri ve yapılarıyla da tarihe ev sahipliği yapmaya devam ederken, son günlerin yükselen teknolojisi yapay zeka da Aydın’ın güzelliklerine kayıtsız kalmadı.
Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aydın, her geçen gün cazibesini artırmaya devam ederken, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla da yerli ve yabancı turistlerin rotalarına giriyor. Tarihin gizemli yönlerini keşfederek değerlendirmek isteyen vatandaşlar ise yönlerini binlerce yıllık geçmişi ile Ege’nin incilerinden olan Aydın’a çeviriyor.Mutluluğu anlatan 8 bin yıllık kaya resimleri, Aşk Tanrıçası Afrodit’in kenti Afrodisyas, uygarlığın, kültürün, sanatın, bilim ve felsefenin başkenti 3 bin 500 yıllık Miletos, şehirciliğin ve kent planlamasının ilk örneği, en iyi korunmuş antik kent, Büyük İskender’in gözdesi Priene, binlerce yıl kralların, imparatorların akıl danıştığı kehanet merkezi Apollon, antik çağın bilim ve kültür yurdu Nysa, Aydın’ın simgesi, mimarlar ve hekimlerin şehri, yeryüzünün ilk notalı müziği Seikilos’un kenti Tralleis, gecelerin tanrıçası, gümüş kaşlı Artemis’in memleketi Magnesia, zenginliğin, şatafatın kenti Alabanda, Karya kraliçesi Ada’nın kenti Alinda gibi birbirinden önemli antik kentlere ev sahipliği yapan Aydın, adeta açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini beklerken, her geçen gün gelişen yapay zeka teknolojisi de Aydın’a kayıtsız kalmadı.

AW113968_02

“Kimileri ilginç buldu”
Son günlerde ülkeler, iller gibi birçok yerin yapay zeka yoluyla tasvir edilmesi gündemde yer alırken, Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü de Aydın’ın önemli turizm yerlerini yapay zekaya çizdirdi. Yapay zekaya göre hayali bir şekilde tasvir edilen Efeler, Didim, Eski Doğanbey ve Kuşadası,vatandaşların ilgisini çekti. Kimi vatandaşlar oluşturulan görselleri beğenirken kimi vatandaşlar da ‘ilginç’ olarak nitelendirdi.
Görsellerde ilçelerin tarihi ile içiçe buluştuğu görülürken, konu ile ilgili Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden yapılan paylaşımda “Son yılların popüler terimi ya da cazip sistemi olan yapay zeka da Aydın’ın güzelliklerine kaygısız kalamadı. Aydın, Didim, Eski Doğanbey ve Kuşadası için sarf edilen birkaç kelime ile kimimize göre güzel, kimimize göre ilginç bu resimlerle buluştuk” ifadeleri yer aldı.
Öte yandan, Aydın, binlerce yıldır Hitit, Pers, Lidya, İonya, Karya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, Antik Çağ’ın önde gelen bilgelerini yetiştirmiş topraklar olarak bilinirken, ziyarete gelen misafirlerini de derin bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.(İHA)

AW113968_04

AW113968_03

Editör: Ergun Korkmaz