2017 yılından beri gelenekselleşen ve Türkiye’nin ilk vegan festivalini düzenleyen Didim’de en son 28-29-30 Nisan 2023’te A. Deniz Atabay’ın Belediye Başkanlığı döneminde 5.cisi yapılmıştı. 2024 yılında da on binlerce insan tarafından aynı tarihlerde yapılması heyecanla beklenirken, seçimlerden kısa bir süre sonraya denk gelmesi ve hazırlıkların yetişmeyeceği ifade edilerek yapılmadı.

Türkiye'nin ilk, Dünya'nın ikinci vegan dostu kenti olan ve Türkiye'nin ilk vegan festivaline ev sahipliği yapan Didim'de, geçtiğimiz yıl Altınkum Yalı Caddesinde açılan ve yaz döneminde açık kalan Vegan Büfe kapatıldı. 2017 yılından bu yana her yıl Nisan yada Mayıs ayında yapılan Vegan festivalinin 2024 yılındaki tarihleri seçim yıllına denk gelmesi sebebiyle yapılamadı.

Didim Protokolü bayramlaştı Didim Protokolü bayramlaştı

Vegan festivali için belediye tarafından yeterli hazırlıkların yapılamaması sebebiyle 2024 yılındaki Vegan festivali iptal edilirken, Vegan büfe çalıştıran personelde büfenin durumuyla ilgili Didim Belediyesinden olumsuz yanıt aldı. Vegan Büfenin kapatılacak olması sebebiyle Vegan büfe çalışanları da işsiz kalma durumuyla karşı karşıya kaldı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz