DİDİM BELEDİYESİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLARKEN…

Hatice Gençay, Didim’in ilk kadın belediye başkanı olarak seçildi ve görevine başladı.

Her başlangıç zordur. İlk kadın Belediye Başkanı olmanın, gelecekte kadınların yolunu açmak bakımından Hatice Gençay’a başarılı olmak gibi bir sorumluluğu da yüklüyor...

***

Adaylık sürecinde ve Belediye Meclis üyelerinin listeleniş şeklinde yaşanılan tartışmaları ve bu yüzden oluşan CHP küskünlüklerinin oluşumundan ders alınarak geleceğe not olarak düşülerek, yeni bir döneme merhaba demek gerekiyor…

***

Her başlangıç zordur.

Yeni Başkan Hatice Gençay’ı Didim’de büyük sorunlar bekliyor.

Didim ilçemiz, rantiyecilerin önemli bir uğrak yeridir. Rantiyecilerin Didim’de örgütlendiklerini de söyleyebiliriz. Özellikle bu yapı yerel siyasi yapıların içinde de kendilerini kısmen kamufle ederek konumlanmaktadır.

Ayrıca; merkezi yönetim; direkt Cumhurbaşkanlığına bağlı Özelleştirme Dairesi Başkanlığı aracılığıyla; Didim’in hazine arazileri, Didim’in geleceği düşünülmeden; Didim Belediyesi de dışlanarak yoğun bir betonlaşma planlarıyla satışlara hızla devam ediliyor…

Güncel olduğu için bu konuda Didim’in geleceğini yakından ilgilendiren; Didimlilerin Park Bahçe olsun diye direndikleri; Altınkum Vakıfların Ticaret+Turizm planıyla yoğun betonlaşma planına karşı DİDİM DERNEĞİ’NİN açtığı davanın 19.04 2024 Cuma Günü saat 11.00’de keşfinin yapılacağını not etmeniz için paylaşıyorum.

***

Didim’in sorunları kısa, orta ve uzun vade de çözülecek şekilde bir planlamasının yapılarak geleceğe yönelik olarak da uzun vadede bilimsel veriler ışığında önkestirimler yapılarak Didim’in ihtiyaçlarının yönü tayin edilmelidir.

*Didim’in öncelikle acilen sağlıklı içme ve kullanma suyuna kavuşturulması için çözüm yolları üretilmelidir ve planlanmalıdır.

* Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 2025 yılında doğal gaz planına alınan Didim için gerekli çalışmaların yapılması Didimliler tarafından beklenmektedir.

* Didim, gitgide artan çevre sorunuyla baş başa….Balık çiftliklerinin yarattığı kirlilik, Denizlerin çöpçüsü Deniz patlıcanının talan edilircesine avlanması, hızla naylonlaşma ve betonlaşmanın yarattığı kirlilik, makilik alanların yok edilmesi gibi daha bir çok neden Didim’de çevre sorunları yaratıyor. Son yıllarda bu nedenler yüzünde Didim’in hava kalitesinin bozulduğunu da veriler ortaya koyuyor…

Ayrıca Didim su havzasındaki kuyuların yanına açılmak istenen jeotermal kuyular, DİDİM DERNEĞİ’NİN  açtığı davalar sonucundan  (şimdilik ! ) engellenmiş durumda.

Unutmayalım çevre sorunu öncelikle Didim’de yaşayan halkı etkiler. Turistlerde çevre sorunu yaşayan yerde tatil yapmak istemez dolayısıyla Didim Turizmi de olumsuz etkilenir.

Yeni yönetimin en önemli önceliği Çevre sorunlarına yönelik çalışmalar olmalı…

***

Daha çok turizmciler “ her yerin bir hikâyesi vardır, turistler de bu hikâyenin peşine düşerek o yere gelirler, bunun adı da turizm olur” derler.

Didim ne yazık ki hikâyesini başka yerlerde-şeylerde- arıyor. Bu yönde Didimle ilgisi olmayan uyduruk festivaller düzenleniyor. Bunların çoğu da tutmuyor süreç içinde festivaller çöplüğüne gidiyor.

Didim, Hikâyesini kendi köklerinde aramalı… Didim’in hikâyesi; Apollon Tapınağı Bilicilik merkezi, Milet Antik Kenti, Thales, Milet Okulu, Felsefe, Matematik, Altınkum ve zeytincilik üzerinden şekillenmeli… Özellikle Dünya felsefe tarihçilerinin ortak görüşleriyle felsefi düşüncenin vatanı Thalesle birlikte Milet Okulu olarak kabul edilir. Tüm Dünyada, okullarda felsefe okuyanlar bunu bilirler. Didim; bu bilinen hikâyeyi uluslararası bir festivale, şenliğe dönüştürebilir.

***

Belediyeler, öncelikle sınırları içinde yaşayan halk için vardır ve onlara karşı sorumludur.

“Didim’de emekliler çoğunlukta. Didim, emekliler şehri oldu. Didim’den bir ev alan emekli, Didim’i satın aldığını sanıyor, Didim’de turizm gelişmez.” Diyen görgüsüz anlayışlar da var Didim’de…

Bunlara karşı söylenecek sözleri daha sonraya bırakıyorum.

Didim’in gerçek sahibi, Didim halkının Didim’de bu görgüsüzler ve paradan başka bir şey düşünmeyenler yüzünden yaşam alanları gitgide daralıyor… Koylar, işgal edilmiş durumda. Didim Halkı, denize girecek yer bulamamaktadırlar.

Bu konuda daha önce de bir yazı yazmıştım. Bu yazımı güncelleyerek ilerde daha geniş bir şekilde okurlarıma sunmak istiyorum.

Didim Halkının oylarıyla yerelde iktidar olan Belediye yönetiminin Hatice Gençay’la birlikte öncelikle Didim halkının sıkıntılarını öne olarak;  özellikle emeklilerin sağlıklı mutlu bir yaşam sürmelerine yönelik çalışmalar içinde olmasını bekliyoruz…

Hatice Gençay başkanlığındaki Belediye Yönetimine başarılar diliyorum.

(Yazımın şimdilik birinci bölümü bu kadar, ikinci bölümü daha sonraki günlerde…)