Didim Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Umut Kaşan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.Açıklama şu şekilde:

3 Mayıs, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1993 yılında aldığı karar ile tüm dünyada Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmaktadır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ülkemiz özelinde Anayasamız ile basın özgürlüğü güvence altına alınmıştır.

TGS raporuna göre Türkiye'de 43 gazeteci, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle cezaevinde. Son 1 yıl içinde 57 gazeteci toplam 144 gün gözaltında kaldı, 6 gazeteci gözaltındayken darp edildi. Aynı sürede 128 farklı davada 274 gazetecinin yargılandığını aktaran rapora göre, bu davalar sonucunda da gazetecilere toplam 226 yıl 8 ay 25 gün hapis cezası verildi.

3 Mayıs Dünya Basın özgürlüğü Günü’nü; gazeteciliğin suç sayılmadığı, halkın haber alma hakkı için özveriyle çalışan biz basın emekçilerinin fiziksel,sözlü ve ekonomik şiddete uğramadıkları, işsizlikle tehdit edilmedikleri; medya kuruluşlarının kapatma ve ilan yasağı gibi ekonomik cezalarla baskılanmadıkları, sansürsüz ve otosansürsüz bir gelecekte bir gün kutlamak dileği ile... 

Çünkü düşüncenin ifadeye ulaşmadan yargılandığı, haberin suç kabul edildiği, habercinin suçlandığı bu günlerde; basın özgürlüğünden çok özgürlük için gün sayan gazeteciler geliyor aklımıza… Oysa 3 Mayıs; çok sesliliği, tarafsızlığı, düşünceyi ve BASINI ÖZGÜRLÜĞÜNÜ hatırlatmalı!Ne zaman ki bu hatırlamak istediklerimizi yaşarız; o zaman Basın Özgür, 3 Mayıs kutlu olur!

Sansüre Hayır. Gazetecilik Suç Değildir. 

GÜZEL BİR AKBÜK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ GÜZEL BİR AKBÜK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Whatsapp Image 2024 05 03 At 12.33.00