DİDİM’DE TİCARİ ARAÇ DENETİMİ DİDİM’DE TİCARİ ARAÇ DENETİMİ

Didim Belediyesi işletmesi olan Barış Kafeteryası 2'de düzenlenen etkinliğe Başkan Gençay’ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Aydan Aşık Turgut, Didim Belediyesi Zabıta Müdürü Savaş Alkan ve ilçede görev yapan basın mensupları katıldı.

SADECE ALTINKUM’DAN GEÇEN VATANDAŞLARIN UĞRAYACAĞI BİR ETKİNLİK OLMAMALI

Sohbet havasında ilerleyen toplantıda Başkan Gençay, basın mensuplarının sorularına cevap verdi. 

Geçtiğimiz hafta gündemde yerini alan ve tartışmalara yer ver Yazarlar Festivalinin yerinin değiştirilmesiyle ilgili “Yazarlar festivaliyle ilgili ortalıkta çok fazla kirli bilgi dolaşıyor. Biz etkinliğe desteğimizi verdik, vermeye de devam ediyoruz, esteğimizi oradan çekmiş değiliz. Fakat bugüne kadar sizler de biliyorsunuz, Altınkum 1 ve 15 Ağustos tarihlerinde çok kalabalık oluyor. Ne gelen yazarlarımız vatandaşlarla rahat sohbet edebiliyor, ne rahat kitaplarını imzalayabiliyor, ne de gelen misafirlerimiz rahat ediyor. Güvenlik problemi de oluşuyor. Bu konuda da bizim önlem almamız lazım. Sadece Altınkum’dan geçen vatandaşların uğrayacağı bir etkinlik olmamalı. Daha fazla katılımın sağlanabilmesi için daha rahat bir ortamda, bu etkinliği tüm halkımıza, Didim'e gelen tüm misafirlerimize sunabilmemiz için daha güzel bir ortama taşımak için yer değişikliği yapıldı. Tabii ki festivalin ismi Altınkum Yazarlar Festivali adıyla devam edecek ve biz bunu önümüzdeki dönemde belediye olarak daha geliştirerek bunu sürdüreceğiz. Tabii ki yine Hayri Bey'in de desteğini alacağız bu konuyla ilgili.” dedi.

Whatsapp Image 2024 07 04 At 13.29.40

AMFİ TİYTARO’NUN YIKILMA TEHLİKESİ YOK, HEPSİ EFSANE

Geçtiğimiz dönem içerisinde yapılan Didim Amfi Tiyatro’nun yıkılma tehlikesi olduğu iddialarıyla ilgili de Başkan Gençay şunları kaydetti: Amfi Tiytaro’nun yıkılma tehlikesi yok, hepsi efsane arkadaşlar. Orada sanırım kullanılan malzemelerden kaynaklı bazı yerler dökülmüş, elektrik tellerin açıkta kullanılmasının sorun çıkaracağı anlaşıldı. Bunu sorunu da ihaleye verdiğimiz tüm yapım işlerinde bunu yapan müteahhitin yaptığı işten 15 yıl sorumludur. Biz de, o dökülenlerin parasını Didim Belediyesi zaten ödemiş. Oluşan bütün olumsuzlukları tekrar biz neden Didim halkının parasıyla ödeyelim? Bunu yapan müteahhit tekrar bunu yapsın, düzeltsin. Bunu yapabilmemiz için de orada masraflarla ilgili bir tespit yapmamız lazımdı. Bu tespiti yaptırdık. Bu tespitin hasar tespit raporu çıkarttırdık. Bununla ilgili mahkemeden tabii ki karar almamız lazım. Şu anda beklememizin nedeni bu raporların gelmesini bekliyoruz. O raporlar gelsin, desinler ki hasar şu kadar rakamdır. Biz de mahkemeye sunalım, diyelim ki biz bu hasarı onaracağız. Onardığımız rakamı da müteahhitte rücu edeceğiz.

TAMAMEN ART NİYETLİ VE SİYASETEN BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜLER

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Didim Halk Dansları Topluluğu Spor Kulübü’nün (DAHOT) Folk Fest etkinliğine Didim Belediyesi’nin hiçbir şekilde destek vermediği iddialarına yanıt veren Başkan Gençay,  “Şimdi arkadaşlar DAHOT’a destek olunmaması mümkün müdür sizce? Değildir. Malumunuz etkinliği tek bir kurum hazırlıyor, yine belediyenin öncülüğünde hazırlanan bir şey değil. Bu nedenle bizim oraya maddi olarak bir şey yapmamız mümkün değil. İstedikleri şeyleri karşılayabilmemiz için bu kararnamenin olmaması lazım. Biz yapabileceklerimizi de yaptık zaten. Tamamen art niyetli ve siyaseten bir çalışma yürüttüler. Söyledikleri şeyler doğru değil. Ben de davet edilmedim. Belediye Başkanı olarak davet edilmediğim yere bir çiçek gönderdim.  Nasıl yapalım diye çalışmayla ilgili bilgi verilmeli değil mi? Yazarlar festivalinde olduğu gibi her şey hazırlanmış ve sonucunda şunları bize ver, deniyor. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Hiçbir şekilde bizimle hiç görüşülmedi. Liste vermişler. Bunları biz bize verin diyerek ancak böyle bir şey mümkün olamaz.” dedi.

VAKIFLAR İHALEYE ÇIKMIŞ

Altınkum sahilinde yapılması planlanan ve yapımı durdurulan tuvalet ile ilgili açıklamada bulunan Gençay, vakıfların ihaleye çıktığını da ifade etti. Gençay, “Onunla ilgili de şöyle, vakıflar ihaleye çıkmış. Tuvaletin yapılacağı alanı satışa sunuyorlarmış. Didim Belediyesi olarak biz alalım, bize versinler zaten, oranın verileceği en uygun yer Didim Belediyesi veya Aydın Büyükşehir Belediyesi'dir. Belediyenin öncülüğünde oranın planlanması gerekli ve Didim halkına hizmet vermesi lazım. Orası gerçekten birilerinin gelip otel yapacağı, rant sağlayacağı bir yer olmamalı. Didim halkına hizmet etmeli orası. Ve alanın başkasına satışı şu anda söz konusu, ihale edilmiş durumda. Ancak Didim’in buna müsaade etmemesi gerekli diye düşünüyorum. Tuvaletin yerinin yapımı ile ilgilide Vakıflar, burası bizim yerimiz, buraya biz şey yapamazsınız dediler. Tuvalet yerinin yapımından önce sizlere söylemiştim sizde kamuoyuna aktarmıştınız. Şimdi oranın tabanının beton olması lazım üstüne tuvaleti koyabilmemiz için, giderlerimiz var çünkü giderlerin geçmesi lazım. Bunun üzerine dediler ki orayı durdurun, hata yapmışız ki tuvalet alanı için dilekçeyi vermiştik zaten. İzin vermediler sonuç olarak.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 07 04 At 13.29.39

95 GÜNDE DİDİM’DE YÖNETİM ANLAYIŞI DEĞİŞTİ

Başkan Gençay, belediyeye geldiklerinden itibaren 95 günün geçtiğini ifade ederek, “Didim’de yönetim anlayışı değişti. Halkla daha iç içeyiz. Halk daha çabuk ulaşabiliyor, dertlerini anlatabiliyor bizlere. Seçimden dolayı ilaçlama konusunda ihale yapılmamıştı arkadaşlar. İhale yapılmayan bir ilçede zamanda ilaçlama da yapılmadığı için biz tabii ki baya bir sıkıntı yaşadık. Hala yaşıyoruz bu konuyla ilgili. Bunu çözmek için çok hızlı kararlar verdik ve şu anda 15 Nisan'dan beri 24 saat arkadaşlarımız sürekli sahada. Didim küçük bir yer değil, alanı çok büyük. Çok fazla ulaşmamız gereken yer var. Otların biçilmesi, ilaçlamaların yapılması, yolların yapılması bunların her biri süreç isteyen işlem ve biz bunlar için acil yardım ekipleri oluşturduk yol için… Borçlu bir belediyeye devraldık, ama şu anda toparlamaya çalışıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın ücretlerini ödedik. Hiçbir borcumuz kalmadı. Önceliğimiz oydu çünkü. Vatandaşlarımızla duyarlı vergilerini ödüyorlar. Teşekkür ediyorum onun için. Çalışan arkadaşlarımızın maaşlarını ödedik. Projelerimizi gerçekleştirmeden önce belediyemizin proje için hazır duruma gelmesi gerekti. O yüzden şu ana kadar maddi açıdan gerekli olan projeleri çok fazla gerçekleştiremedik. Daha farklı konulara maddi güç ayrılabilirdi ancak ilk olarak sistemi oturtmamız lazım. 9 günlük bayram süresinde çok fazla işler başardığımıza inanıyorum.” dedi.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Whatsapp Image 2024 07 04 At 13.29.44

Editör: Ergun Korkmaz