Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, sabah saatlerinde Van'da gözaltına alındı. Polis belediye binasına baskın düzenlerken, İçişleri Bakanlığı, Akış yerine Hakkari Valisi Ali Çelik kayyum olarak atandığını açıkladı. Tepkiyle karşılanan karara karşı Didim’de de basın açıklaması yapıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Didim ilçe örgütü çağrısıyla parti binası önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıkladı önceki dönem HDP Milletvekili Zeynel Özen, bazı siyasi parti temsilcileri ve Dem Partililer katıldı.

Basın açıklamasını Dem Parti adına Cüneyt Çelik okudu. Çelik açıklamasında “AKP-MHP iktidarı halka karşı suç işlemeye devam ediyor. Bu iktidar yıllardır Kürt halkı şahsında halk iradesini hiçe sayıyor. İktidar yasaları askıya alıyor. Fiili olarak OHAL yasalarını devreye sokuyor. Kürtlerin seçme seçilme hakkını zorbalıkla elinden alıyor. Kürtlerin kendini, kentini yönetmesine tahammül etmiyor.

AK-YENİKÖY’DE BİLİMİN IŞIĞI PARLADI! AK-YENİKÖY’DE BİLİMİN IŞIĞI PARLADI!

Dem Parllti (10)

Dün sabah Hakkâri Belediyesi Eş başkanımız Mehmet Sıddık Akış sahte bir iddianameyle Van’da gözaltına alındı. Belediyemizi polis zoruyla gasp edildi. Jet hızıyla yerine kayyım atandı. Bu bir kumpastır. İktidar yargı eliyle düzmece iddianamelerle belediyelerimizi işgal etti.

Dün sabah Hakkâri Belediyemizi hedef alması siyasi darbedir.

 Seçim sonuçlarını yok saymadır.

Halkın iradesini gasp etmedir.

İktidar yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor. Buna rağmen partimiz Halklarından aldığı ferasetle demokrasi kültürünü savunuyor.

Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir.

Partimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir demokrasi şöleni şeklindeki ön seçimlerde belediye eşbaşkanlarını belirledi. Bütün belediye Eşbaşkanlarımız halkımızın talebi, rızası ve onayıyla belirlendi. Sadece yerel seçimlerde değil, aday belirleme sürecinde dahi milyonların iradesiyle belediye eşbaşkanlarımız seçildi. Bu nedenle Mehmet Sıddık Akış şahsında ve Hakkâri belediyesi özelinde gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir. Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir. Gasp edilen Kürtlerin iradesidir. Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır, bu bir gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu bir işgaldir.

Dem Parllti (12)

Hakkâri belediyesine el konulmuş olmasını kabul etmiyoruz.

 Belediye Eşbaşkanımız hem ön seçimde hem de yerel seçimlerde halkın büyük desteğiyle kazanan Mehmet Sıddık Akış’dır. Yerine kayyım atanan zat bir sömürge valisidir! İktidar kayyım rejimiyle sömürge valiliği geleneğini güncellemek istiyor. Sömürge valilerine bu topraklarda geçit vermeyeceğiz.

Çizgimiz Van direnişidir, belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.

 Bin defa deneseniz de zor ve şiddet yoluyla ne halkımızın rızasını ne de onayını alabilirsiniz. Zor ve şiddet yoluyla irademizi teslim alamazsınız. İktidar benzer bir kumpası Van’da ortaya koydu ancak Van halkı görkemli bir direnişle faşizme geri addım attırdı. Çizgimiz Van direnişidir. Belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Belediyelerimizi savunacağız. Belediyelerimiz görkemli halk iradesinin yansıdığı alanlardır. Bu alanlara halk düşmanlarının zorbalıkla yerleşmesine asla izin vermeyeceğiz.

1979 Hilvan’ından bugüne halkımızın iradesini savunan belediye geleneğimiz bugün de bu iradeye sahip çıkacak. AKP’nin yerel işbirlikçileri, rantçı, talancı, gaspçı, kayyımların bir kez daha Kürt halkının iradesini gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Kadın düşmanı, demokrasi düşmanı ve halk düşmanlarını belediye yönetimlerine yerleşmeline asla izin vermeyeceğiz.

Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir, demokrasi kurallarına herkes uyacak.

 Buradan iktidara sesleniyoruz: Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi diyorsak demokrasi kurlarına herkes uyacak. Sandık konulmuşsa sandık sonuçlarını AKP tanıyacak. AKP’nin sandık oyunlarına asla izin vermeyeceğiz

Dem Parllti (11)

Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz.

 Halklarımız halk iradesini tanımayan faşist iktidarın kayyımlarını tanımıyoruz, tanımayacağız. Kayyımcı anlayışı kabul etmiyoruz, reddediyoruz ve direniyoruz. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi şölenleriyle halkın iradesini tescilleyen geleneğimiz, görkemli bir direnişle belediyelerimizi savunacak. Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz. Darbecilere karşı çizgimiz Van direnişidir. Bütün halkımızı, demokrasiyi savunanları, kadınları, gençleri, muhalefeti Hakkâri Belediyesinin gaspına karşı çıkmaya çağırıyoruz.

Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir.

 Muhalefetteki herkes darbeye karşı çıkmalıdır. Bütün muhalefet partileri başta olmak üzere demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz. Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir.

Kürt halkının iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır.

 Kürt halkının iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Ülkemizin ve halkımızın üzerine bir kez daha bir karabasanın çökmesine asla izin vermeyeceğiz. AKP-MHP faşist rejimi ne doğudan yükselen güneşin doğuşunu ne de ülkemize baharın gelişini engelleyebilir.” ifadelerine yer verdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Dem Parllti (13)

Editör: Ergun Korkmaz