Birkaç gün sonra 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimin üzerinden iki ay geçmiş olacak, 31 Mart akşamı açılan sandıklardan çıkan netice sonrasında 2019-2024 dönemini başarılı bir şekilde geçiren belediye başkanları görevlerine devam ederken yeni seçilen başkanlar seçim kurullarından mazbatalarını aldıktan sonra hazırlanan devir teslim törenleri ile koltuklarına oturdular.

İşte o gün bu gündür yani 01 Nisan 2024 pazartesi gününden itibaren yeni seçilen yada görevine bir beş yıl daha devam eden belediye başkanlarının makamları kendilerine “hayırlı olsun” demek için sırada bekleyen vatandaşlar tarafından adeta hücuma uğramış gibi dolup taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde bizi arayan bir dostumuz “-Abi Ankara’da yeni seçilen bir belediye başkanı arkadaşıma hayırlı olsun dileklerimi iletmek için belediyeye geldim saat 15.00 ama benim önümde aşağı yukarı başkan ile görüşmek isteyen 2 bin 500 kişi var eğer önümdeki ziyaretçilerden sıra gelirse bende içeriye girmeye çalışacağım” dediğinde işin vehametini bir kez daha anlamış olduk.

Normal şartlarda belediye başkanlarının da artık bitip tükenmeyen bu ziyaretçi ordusundan memnun olduklarını hiç sanmıyoruz ancak yıllar yılı seçim kazanan hangi partiye mensup olursa olsun belediye başkanlarına olan ziyaretler bir türlü bitip tükenmek bilmiyor.

Belediye sınırları içerisinde yaşayan ve normal şartlarda belediyeler ile hiçbir ilgili olmayan sade bir vatandaşın seçilen belediye başkanını bitip tükenmez bir özlem ile ziyaret etmek istemesi anlaşılır gibi değil.

Tabi bizim bu yazdığımız olması gereken, Ancak Türkiye gibi siyasetin hayatımızın her noktasına sirayet ettiği bir ülkede bırakın belediye başkanını belediye bünyesinde görevli bir memurunu bile çok önemli kılıyor.

Vatandaşlar bir taraftan

Seçim kaybetmiş siyasetçiler bir taraftan

Mevcut vekiller bir taraftan

STK başkanları bir taraftan

İl-ilçe-Köy dernekleri bir taraftan

Sabah erken saatlerden gece yarılarına kadar mevcut belediye başkanına “hayırlı olsun” ziyaretleri belediye başkanlarına zor zamanlar yaşatmaya devam ediyor.

Muhtemelen geçmiş dönemlerde de seçilen belediye başkanlarına “hayırlı olsun” ziyaretleri yapılıyordu ancak başta sosyal medya olmak üzere diğer iletişim araçları bu kadar yaygın olmadığından biz ardı arkası kesilmeyen ziyaretçilerden fazla haberdar olamıyorduk.

Aradan nerede ise 60 gün yani iki ay geçmesine rağmen ziyaretçi trafiği azalacağına sürekli çoğalıyor, Bir taraftan gelen ziyaretçiler diğer taraftan belediye başkanlarının iletişim görevlileri bu ziyaretleri medyaya servis yapınca ortaya tam bir kafa karışıklığı çıkıyor.

Bu gidişle ziyaretlerin ardı arkası kesileceği yok, burada temennimiz başkanların gece gece gündüz bu misafirleri kabul ettikleri anda atadıkları yardımcıları ve diğer bürokratlar aracılığı ile hizmetlere devam etmeleri noktasındadır.

Aksi taktirde başkanlar “Hoş geldin-güle güle” demekten bırakın yemek yemeği tuvalet ihtiyaçlarını karşılayacak zamanları olduğuna da inanmıyoruz.

Allah başkanların yardımcısı olsun.