Yeni yapılacak olan düzenleme ile her belediyenin, barınaklarındaki kapasitesi kadar köpeğin fotoğraflarını çekerek kuracakları internet sitesinde sahiplendirmeleri için ilan yayınlanacağı, 30 gün içerisinde sahiplenilmeyen köpeklerin ise enjeksiyon ile uyutulacağı planlanıyor.

Yapılacak olan düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD) Başkanı Bilal Süren, “Öldürmek üzerine olacak yasalar üzerinden hareket edilmekten derhal vazgeçilmelidir.” dedi.

DİHAD Başkanı Süren, açıklamasında “Cumhurbaşkanı isteği ve talimatı doğrultusunda AKP, sokak köpeklerin "Uyutulmasını" öngören yasa teklifi için bir çalışma başlattı. Bu teklifi de önümüzdeki günlerde Meclis'e sunmayı planlıyorlar.

dihad (1)-2

2021 yılında çıkarılan "Hayvanları Koruma Kanunu" ile evcil hayvanlara çip takarak dijital kimlik sistemi başlamış ve evcil hayvanlarını terk edenlere, sözde yaptırımlar öngörülmüştü. Yasa, sokak hayvanlarının da kısırlaştırılarak popülasyonunun azaltılmasını öngörüyordu. O dönemde sokak hayvanlarının uyutulması seçeneği yine dile getiriliyordu.

 Geçen zaman içerisinde görüldü ki, uygulanabilirliği sorunlu yasalar dahi çıkarıldığında, sorunlar çözülemiyor. Ülkenin dört bir tarafındaki kentlerin sokakları ve Belediye denetiminde olan Sokak Hayvanları Tedavi Merkezileri, çipli köpeklerle dolu. Çıkarılan yasanın takibi, kontrolü ve sözde yaptırımlar gerektiği gibi uygulanamadı. Dolayısıyla bugün tekrar gündeme getirilen "Sokak Köpeklerinin Uyutulması" yasa teklifi konuşulabiliniyor. Biz ve bizim gibi yaşamı savunan STK'lar ve vicdanlı hayvan dostları, bu yeni yasayı kabul etmiyoruz ve karşı durmak adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten de kaçınmayacağız.

AFAD ekipleri zamanla yarıştı: Sert iniş yapan uçaktaki mürettebat balıkçı teknesiyle karaya çıkarıldı AFAD ekipleri zamanla yarıştı: Sert iniş yapan uçaktaki mürettebat balıkçı teknesiyle karaya çıkarıldı

  Bizler de sokaklarda aç, sefil ve hasta köpek olsun istemiyoruz ancak çözüm yöntemleri, barınaklara hapsetmek ve uyumak değildir. Ülke çapında planlı ve kapsamlı bir kısırlaştırma seferberliği uygulaması yapılmalıdır. Öldürmek üzerine olacak yasalar üzerinden hareket edilmekten derhal vazgeçilmelidir.

"Kısırlaştır, Aşılat, Yaşat" temel ilke olarak kabul edilip, tüm çalışmalar bu doğrultuda yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Editör: Ergun Korkmaz