Emek Partisi, Erzincan’a bağlı İliç İlçesi Çöpler köyü mevkiinde, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından işletilen Çöpler Kompleks Madeninde, 13 Şubat tarihinde meydana gelen ve kamuoyuyla paylaşıldığı üzere 9 işçinin toprak altında kalmasına neden olan kayma sonrası, açıklama da bulundu.

EMEP tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni faaliyeti yürüten Kanada merkezli Anagold şirketinde iki yıl önce siyanür sızıntısı olmuştu. Şimdi de iç sahada bir toprak kayması yaşandı.

Plana, projeye, bilime uyulmamasının bir sonucu olarak onlarca işçiye yine maden sahası mezar oldu. Taşeron üretim ve güvencesiz çalışmanın sermaye açısından temel birikim olarak ele alındığı, kayıt dışı ekonominin yaygın olarak üretim sürecinde varlığını sürdürdüğü koşullarda mevcut yasanın uygulama, denetim ve yaptırım süreçlerinin etkisi kâğıt üzerinde kalmaya mahkumdur.

Genel olarak madenlerde devletin denetimi ya bulunmuyor ya da dikkate alınmıyor. Daha fazla üretimin getirdiği üretim zorlaması ve verimlilik politikası sonucunda İSİG önlemlerinin göz ardı edilmesi madencilik sektörünün temel düsturu olmuş haldedir.

Didim’de "Genç Şefler Yemek Yarışması" düzenlendi Didim’de "Genç Şefler Yemek Yarışması" düzenlendi

İşçilerin emeği kadar canlarının da değersizleştiği ve fıtratında ucuz emek sömürüsü olan bu düzeni değiştirmek zorundayız!

HABER: ELİF DİKBAŞ