CHP Berlin Birliği 2024 yılı Genel Kurulu 20 Mayıs tarihinde Wyndham Garden Hotel’inde yapıldı. Çoğu emekli üyeler Türkiye’de, şimdiki
Yönetim Kurulu’nun başladığı bazı işleri neticeye ulaştırmaları gerekiyordu. Bu nedenlerle üyelerin verdiği önerge kabul edildi ve
gündemin dört seçim maddesi tatil sonrasına ertelendi.


Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kolat, Divan seçiminden sonra çalışma raporunu sundu.
Dernek çalışması gönüllü yapılan bir iştir. Üç kurul üyeleri, İlçe başkanları, Emekli ve diğer Çalışma Kolları Başkanları büyük bir öz veriyle çalıştılar. İnternet çağının getirdiği olanaklardan çok iyi faydalandılar. Etkinliklere katılan veya katılamayanlar tüm üyeler haberdar oldu.


Çalışma raporunda iki konuya başkan açıklık getirdi. Son Genel Kurulda değiştirilen tüzüğün mahkeme tarafından iptali bu açıklamadan sonra anlaşıldı.
CHP Genel Merkez ile ilgili gelişmeler açıklandı. Yurt dışında parti kurulamayacağına göre, dernek kurulmuştur. Dernek tüzüğü Almanya yasalarına uygun olarak uygulanmak zorundadır. Bunu Ankara Merkez CHP’ye anlatmak kolay olmuyor. Personel değişimi birlikte çalışmayı daha da zorlaştırıyor. Aynı şekilde Köln’de kurulan Almanya Federasyonun tüzüğe aykırı seçimlerinde yapılan hatayı aydınlattı.


Federasyon aşağıdan yukarıya doğru kurulur. Yani dernekler delege gösterir, dernek temsilcileri Federasyonu kurarlar.
Almanya yasalarına uymanın önemi, başkanın verdiği örnekle daha iyi anlaşılıyor. Bilerek veya bilmeyerek vergi kaçırmanın cezası, Alman yasasında çok ağırdır. Kişinin etiketine ve ününe bakılmaz. Kanun karşısında her vatandaşa ve kuruluşa eşit muamele yapılır.


CHP Berlin Birliği üyelerin çoğu kardeş Federal Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ne (SPD) üyedir. Bu nedenle Ankara Merkez CHP bundan faydalanmalıdır, birliğin sesini duymalı, deneyimlerini değerlendirmelidir. Merkezde, yurt dışı birlikler için görevli sık sık değiştirmemeli, yurt dışını tanıyana görev verilmelidir.
Sayman Nezaket Kirazlı ve yardımcısı Tülay Usta 2022, 2023 ve 20 Mayıs’a kadar zaman diliminde mali raporu, Gülçin Yorgun Denetim Kurulu raporunu ve Elif Ay Disiplin Kurulu raporunu sundular, açıklama yaptılar. Sunum yapan tüm başkanların kurul üyeleriyle çok olumlu çalıştıkları belli oluyordu. Kurullar arasında iletişimin sağlıklı yapıldığı gözleniyordu.


Toplantı boyunca divan başkanı Cumali Kangal.
Oylama ve kararlarda dernek tüzüğüne ve dernek yasasına çok iyi hâkim olduğunu beceriyle gösterdi. Divan üyeleriyle uyum içinde salonda bulunan topluma pozitif enerji verdi.

Facebook’ta da yazdım, böyle kaliteli bir birliğe üye olduğum için çok sevindim. Seçimin ertelenmesi iyi oldu, tüm kurulların zamanı çok iyi değerlendireceklerine inancımı tekrar ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
Sosyal medyada yazılan yorumlardan birkaç örnek vermek istiyorum, ki böyle kaliteli bir birliğe üye olmanın kıvancını yaşayan üye olarak yalnız olmadığım anlaşılsın.
Yorumumda vefat eden üyelerimizin fotoğrafları da gösterilsin, diye önermiştim.
“Sevgili İlter hocam, çok güzel yorumunuz için teşekkür ederiz, hakka yürüyen üyelerimizin fotoğraflarını gösterme konusunu dikkate alacağız.”

Sayman, Nezaket Kirazlı

“Önümüzde daha güçlü bir CHP Berlin Birliği ile iktidara yürüyüşümüzde daha fazla çalışacağız.”

Metin Sarıkaya

“CHP Berlin Birliği tüm kurallarıyla birlikte, CHP Ankara Genel Merkez ile var olan sorunların çözülmesi yolunda kararlı adımlarını atmaya devam edecektir. İnancımız, yolumuz başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere CHP’dir.”

Bülent Berkay Kurt

“Genel Kurul çok iyi geçti ve doğru karar alındı. Emeği geçen herkesi kutluyorum. En kısa zamanda, CHP Berlin Birliğine yakışır bir biçimde Genel Kurul yapacağına inanıyorum. Zamanı çok iyi değerlendirerek, gelecekte böylelikle yeni yönetime seçilecek arkadaşlara hazırlık yapmak için iyi bir fırsat verilmiştir.”

Halife Büyük

“Birliğimiz haksızlığa uğramıştır. Kurullarda görev alan yoldaşlar gece gündüz çalışıp, dişimizi tırnağımıza katarak çok emek verdik.
Seçimde Berlin en iyi netice alırken, çok tehlikeler geçirdik. Ey Ankara! Kayyum kararını geri al, sesimizi duy! Alman yasalarına göre kayyum atama geçersizdir.
Genel Kurul çok güzel geçti, sessiz sedasız, nesnel fikir alışverişiyle gürültüsüz, patırtısız, sakin davranıldı ve boş yere konuşan, oyun bozanlar olmadı. Gelecek kurultaya kadar pozitif netice alınacağını ümit ediyoruz. Güzel bir seçimle çalışmalara devam edeceğiz.”

Tevfik Ülgen

“Gasp edilen hakkımızı alıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Kenan Tosun

Az sayıda toplantıya katılan emeklilere gösterilen saygı ve sevgiden dolayı çok duygulandım. Tüm genç ve genç kalan üyelerimize teşekkür ediyorum. Beni U-Bahn’a kadar arabasına alan Seyfi Bey, otelde asansöre kadar geçiren Emel Müller sağ olun, iyi ki varsınız.

Dernek, vakıf ve inisiyatif gibi kuruluşlar gönüllü çalışan üyeler sayesinde yaşar. Almanya da gönüllü iş yapan sivil kuruluşlar demokrasinin temel taşlarından biri sayılır. Son yıllarda Türkiye’de de çok iyi çalışıyorlar, sivil kuruluşların önemi gittikçe artıyor.
Emekli tatilimi geçirdiğim Didim/Yeşilkent Sitesinde dernek çalışma ve kurallarda iki ülkede farklı anlayış ve yasalar olduğunu fark etmiştim.

İki ülke tarihte birbirine çok şey taşıdı, bu nedenle şimdi de birbirinden çok yeni şeyler öğrenebilir. Önemli olan, ben daha iyisini, doğrusunu bilirim dememek ve iyi olan kurallara açık olmalıdır.
Almanya’da partilerde ve sivil kuruluşlarda başarılı olanlarda, en iyi başkan her şeyi kendisi yapan değil, üyeler arasında en iyi iş bölümü yapandır, esası görülmektedir. Bu prensibi Türkiye’ye aktarabilirsek, kazanan Türkiye olacaktır.
Birlikten kuvvet doğar.
Hoşça kalın!