Öncelik ile bu yazıyı niye yazdığımı anlamanız için, Guguk Kuşu’nun hikayesini, Yılmaz Özdil’in anlatımı ile dinleyin, yazımı sonra okuyun.

Yerel seçim adayları için, aday belirleme gün geldiğinde, parayı verenin düdük çalığı Türkiye siyasetinde, maç günü geldiğinde takımda yer bulamayan ATABAY, kendi yerine başka bir oyuncuyu teklif etmek zorunda kaldı.

Atabay, Genel Merkez de ablasıyla, abileri ile elindeki bavullarla kapı kapı gezdi, kendinin aday olamayacağını öğrenince, bana yar olmayan size de olmasın mantığı ile. Didim de CHP’lilerin Başkan adaylığı için önüne sandık koysan, son sıralarda çıkacak kişinin aday olmasını sağladı.

Ama yine de Didim’de CHP seçimi açık ara kazanırdı. Aday gösterilen kişinin tek başına gücü yetmezdi ama Didim CHP yönetiminin gücü ve güvenirliği yeterdi.

Yani arada tek bir pürüz kalmıştı, Atabay’a biat etmeyen Didim CHP’lilerin oyları ile seçilen, partide ve yerelde karşılığı olan  CHP İlçe Başkanı Ahmet YILMAZ ve yönetimi idi.

Atabay’a kendine biat etmeyenlere karşı bir kin gütme karakteri olduğundan, seçildiği günden beri Ahmet Yılmaz ve yönetimini görevden aldıracağını her fırsat da dile getiriyordu. Didim CHP’li üyelerin oyu ile seçilen yönetime tepki olarak partini kapısını açmadı, telefonla edip tebrik etme nezaketinde bile bulunmadığı bilmeyen yoktur herhalde. Partinin kapısını bile açmayan Atabay, Belediye başkanlığı adaylı başvurusu yapacağı gün mecburiyet den CHP İlçe binasına son kez gelmek zorunda kaldı.

CHP’sinin üyelerinin oyları ile seçilen bu yönetimi, Atabay baştan beri hazmedemediği için, iki de bir “Bu yönetimi görevden aldıracağım” söylemini eyleme geçirdi. Yani “Kişi kendinden bilir işi” mantığı ile hiçe sayılanların, ancak kendileri gibi omurgasız olanların boyun eğdiğini çok iyi bilen Atabay,  İlçe Yönetimi  aradan çıkarmak için, Yönetimi hiçe sayılması yeterli olduğunu biliyordu. CHP’si Genel Merkezi tarafından Belediye başkanı belirleme sürecinde İlçe örgütünü hiçe sayılması yetmiyormuş gibi, Belediye meclis üyeleri belirleme sürecinde hiçe sayılması ile bardağı taşıran son damla olmuştu, CHP’sinde liyakatin, sadakatin, maddiyat karşısında bir değeri olmadığını Atabay ispatlayınca. CHP ilçe yönetimi haklı olarak dik duruş sergileyerek istifasını sundu.

Konunun özeti, Deniz Atabay 10 yıldan beri CHP’sinin altını oyduğu yetmemiş gibi,  partide karşılığı olmayan başkan adayı ve karşılığı olmayan meclis listesi ile Guguk Kuşu operasyonunu başarı ile sonuçlandırdı. CHP’si 2014 yılın da olduğundan çok daha kötü bir duruma da, koltuğu teslim edecek, ama Kime?

Didim CHP’si seçmeni kimsenin Marabası olmadığını görmenize sayılı günler kaldı. 

CHP’si Didim de, dayatma belediye başkanına oy vermeyecek kadar koyun olmadığını  CHP Genel Merkezine göstermek üzere olduğunu üzülerek hatırlatırım. 

CHP, en sağlam kalesi Didim’i kaybetmek üzere. Sorumluları Ankara’da Sivaslı Ulaş Karasu, Aydın’da İl Başkanı Saatçi, Özlem Çerçioğlu ve Didim’de de Deniz Atabay’dır.

Yazımın başına dönersek, Didim CHP’sinde liyakatli, gerçek CHP’liler yuvadan atıldı.

10 yıl önce kovaladığımız Guguk Kuşları, Genel merkezin ve Atabay’ın desteği ile yuvada.

Özgür Özel’in değişim dediği bu muydu?