Geçtiğimiz günlerde Didim Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Lisesi’nde eğitim gören liseli genç kızın feminizm üzerine yazdığı yazı sonrasında öğretmeninin kendisine “Sapık ve faşist” söylemlerinde bulunmasının ardından Didim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından “Gerici, Irkçı Eğitime Hayır!” mitingi düzelendi. Eski Adliye mevkiinde başlayan miting Atatürk Bulvarı üzerinden Didim Kent Meydanına ilerledi. Eğitim için düzenlenen mitinge bazı siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Islıklar ile başlayan yürüyüş, sloganlar eşliğinde devam etti. Kent Meydanında sonlanan yürüyüş sonrasında özgür eğitim için basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını okuyan 10 Ekim Didim Umut Tiyatrosu Başkanı Türkan Şener, bugün yine iktidar kaynaklı bir olumsuzluk, adaletsizlik ve ötekileştirme nedeni ile alanlarda olduklarını ifade etti. Şener, “Siyasi iktidarın; siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda yoğun bir dinci-gerici kuşatma yaşanmaktadır. İktidarın, tarikat ve cemaatleri "Sivil Toplum Kuruluşu" olarak değerlendirmesi nedeniyle, gerici, dinci, ötekileştirici ve ayrıştırıcı bir yapı, bütün ülkeye hâkim kılınmaya çalışılmaktadır. Kamunun tüm kaynakları, mezhepçi, siyasal ve tarikatlara aktarılırken; hayatımızda giderek baskılarla dincileştirilmeye çalışılmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

d65d5546-27d8-406f-933b-54003c2458da

“KIRMIZI ÇİZGİMİZ EĞİTİM BİZİM!”

Şener basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Ülkemizin birçok yerine doğrudan Laik eğitim ve laik yaşam tarzını hedef alan uygulamalar başlatılmıştır. MEB; başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, dini vakıf- dernek ve cemaatlerle yaptığı protokoller doğrultusunda; din ve inanç alanı gibi son derece hassas bir konuda; okullarımızı derneklerin ve cemaatlerin temek faaliyet alanları haline getirmiştir.

Devlet cemaat ve tarikatlarla kol kola ülke yönetimini biçimlendirmeye çalışmaktadır. Eğitimde, sağlıkta, sosyal yaşamda; dinci ve gerici yaklaşımlar, iktidarında desteğiyle hâkim kılınmaya çalışılmaktadır. Kendileri gibi düşünmeyenler; ötekileştiriliyor ve akıl almaz hakaretlere maruz bırakılıyor. İşte bugün burada olmamıza ve tepki göstermemize neden oan şey, ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi kendi yaşa alanımız olan, ilçemiz Didim’de de benzer bir olay yaşanmasıdır.

DİLLERİNDEN ZEHİR FIŞKIRAN ÖĞRETMENLER HALA GÖREVDELER!

İlçemizde bulunan Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Lisesi’nde serbest konulu kompozisyon için konuşulurken, bir kız öğrencimizin konuşması; öğretmen tarafından, “Terbiyesizlik yapma, solcu solcu konuşuyorsun, kürtaj ve LGBT kelimelerini kullanman yasak.” diye azarlanarak engellenmiştir. Ayrıca yine aynı okulda, “Peygamberimizin hayatı” adlı derse giren öğretmen, öğrencilerin sorduğu Alevilik ile ilgili sorduğu soruya, alçakça bir benzetme yaparak nefret suçu işlemiştir.

Akıl alır gibi değil ama üstelik bu hakaretleri ve ötekileştirmeyi yapan öğretmenlerin değil de bu çirkinliğe ve ötekileştirmeye maruz kalan öğrencilerimizin okuldan gitmesi istenmiştir. Dillerinden zehir fışkıran nefret dolu söylemlerine pervasız bir şekilde sergilemekten çekinmeyen bu öğretmenlerin hala görevde olması, yaptıkları insanlık dışı ve faşizan davranışların desteklenmesi anlamına gelmektedir.

kazada 5 kişi yaralandı kazada 5 kişi yaralandı

Bizler; bugün bu tür faşist mezhepçi ve gerici anlayışa sessiz kalmayacağımıza haykırmak ve bu öğretmenlerin derhal eğitim ortamından uzaklaştırılmasını talep etmek için buradayız. Ve sonuç alıncaya kadarda vazgeçmeyeceğiz. Laik bir ülkede devlet bütün inançlara eşit mesafede ve tarafsız yaklaşmalıdır. Hiç kimse inancı, mezhebi, etnik kökeni ve düşünleri nedeni ile ötekileştirilemez.

54ee0aa7-3264-47bc-a211-09b9e154e4a1

ÇEDES VE BENZERLERİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ!

Ülkemizde yıllardır bizzat iktidar eliyle hayata geçirilen eğitim alanları ve inanç alanlarının birbirine karıştırılmasına yönelik her türlü uygulamadan derhal vazgeçilmedir. ÇEDES yani Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum projesi hem laikliğe hem de laik eğitim anlayışına aykırı bir düzenlemedir. Çocuklarımızın; siyasi iktidarın, kendi siyasal ideolojik hedeflerine ulaşmak için, hayata geçirilen ÇEDES ve benzeri projelerin bir parçası haline getirilmesine sessiz ve tepkisiz kalmayacağız. Siyasin iktidarın çocuklarımıza dayattığı kindar ve dindar nesil yetiştirme politikasına asla müsaade etmeyeceğiz!

Bu konuda tüm kamuoyunu ortak mücadeleye davet ediyoruz. Okullarımızın laik ve bilimsel eğitim anlayışının esas alındığı, tüm öğrencilerimizin eşit, özgür ve kardeşçe yaşadığı alanlar olması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

HABER: ELİF DİKBAŞ

7e020202-02d6-4d9b-851e-56bf2a0f5e84

af99db78-f196-4022-9e02-8ad829998c07

1acd34f5-cb9e-42eb-9dc2-d9798d3432fb

9b85076a-e288-4dce-ad16-710eacf37e68

Editör: Ergun Korkmaz