İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz" sözleriyle duyurduğu Kut'ül Amare Zaferi'nin 108'inci yıl dönümü Didim’de kutlandı.

Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde karşı karşıya gelen Osmanlı Devleti ile Britanya İmparatorluğu çatışmasının Osmanlı Devleti tarafından zaferle sonuçlanmasının 108.yılı Didim Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu tarafından kutlandı.

Okulun konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan, Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, Didim İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Sait Üstündağ, CHP Didim İlçe Başkanı Aşkın Atlı, okul öğrenci ve velileri katılım gösterdi.

Kutül Amare (3)

EŞŞİZ BİR ZAFER

Didim Cumhuriyet İlk ve Ortaokul Müdürü Mustafa Ay tarafından yapılan konuşmada “Kut’ül-Amare Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun zor şartlar ve imkânsızlıklar içerisinde, Çanakkale’den sonra kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün personeli ile birlikte esir alındığı eşsiz bir zaferdir. Halil Paşa, Kut’ül-Amare zaferinden sonra 6. Orduya yayınladığı mesajında şöyle demiştir:

‘Arslanlar! Bütün Türklere şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz.’

Kutül Amare (5)

TÜRK MİLLETİNİN HER FERDİ MUTLAKA TARİHİNİ ÖĞRENMELİDİR

Bir Millet geçmişini bilmediği sürece, bugün var olamaz,  geleceğine güçlü bir şekilde yön veremez. Türk Milletinin her ferdi mutlaka tarihini öğrenmelidir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi: ‘Tarihini bilmeyen milletler, yok olmaya mahkumdur.’ Bugün özgür, bağımsız ve demokratik bir ülkede yaşamamızı sağlayan Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı için gözünü kırpmadan canını ortaya koymuş şehitlerimizi, ebediyete eren tüm ecdadımızı, rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyor, Kut’ül Amare Zaferinin 108. Yıl dönümünü kutluyorum.” İfadeleri yer aldı.

Altınkum plajında yapımı başlanan tuvalet bakanlık tarafından durduruldu! Altınkum plajında yapımı başlanan tuvalet bakanlık tarafından durduruldu!

Gerçekleşen konuşmalar ardından şiirler okunurken, okul öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı gösteriler sergilendi. Kut’ül Amare tiyatro eşliğinde izleyicilere anlatıldı, türküler okundu. Öğrenci ve öğretmenlerin performansları seyircilerin beğenisini topladı.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Kutül Amare (2)

Kutül Amare (4)