Didim Ticaret Odası öncülüğünde Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi'nde Jeolog ve deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür'ün katılımı ile deprem konulu konferansı gerçekleşti. Konferans öncesinde Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından hazırlanan yiyecek ve içecekler katılımcılara ikram edildi.

Düzenlenen konferansa Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan, Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, belediye meclis üyeleri, kurum amirleri, siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

MİLLİ GELİRDE ORTA GELİRDEYİZ

Konferansta açılış konuşması yapan Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, Türkiye’nin sahip olduğu gayri milli hasılatı ile neden tam anlamı ile başarıya ulaşamadığına değindi. Erbaş, konuşmasında “Dünyanın ilk beş üniversite sıralamasında önlerde bir üniversitemiz var mı? Yok. Matematikte, fen bilimlerinde ve kendi diliminde okuduğunu anlamada okuduğunu anlamada yine ortalardayız. Peki arkadaşlar, mimarlıkta, sanatta, sporda ne aşamadayız? Orada da orta sıralardayız. Son yirmi otuz yılda yüz milyarlarca dolar parayı inşaat sektörüne harcadık. Doğrudur, yanlıştır, tartışılır. Peki bir tane mimari eser inşa edebildik mi? O da yok. Peki arkadaşlar biz bilim ve sanatta orta sıralardayız. Peki demokraside neredeyiz? Şeffaflıkta neredeyiz? Yolsuzluk endeksinde neredeyiz? Arkadaşlar peki hukukun üstünlüğüne neredeyiz? Buralara baktığımız zaman tablo biraz daha kötüleşiyor. Milli gelirde neredeyiz? orta gelirdeyiz. Milli gelirde orta gelirdeyiz, ekonomistlerin deyimiyle orta gelir tuzağı dedikleri yerdeyiz. Arkadaşlar bunun bir tek adı var, o da vasatlık. Evet, vasatlıkla yüzleşmeden ve gereklerini yerine getirmeden gelişmiş bir dünya olma imkânımız yok.” dedi.

Deprem (6)

Jeolog ve Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, ilk olarak Didim’deki konferansında hem İlçe Kaymakamı hem de Belediye Başkanının birlikte katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ilk kez bu tür bir tablo gördüğünü de ifade etti. Görür, deprem nedir ve nasıl oluşur konusunda katılımcılara bilgi vermesinin ardından Dünyadaki ve ülkemizdeki levhalar ve bunların yapıları konusunda da detaylı bilgiler sundu. Görür, ayrıca Didim’in jeolojik yapısı ve dirençli kentler konusunda atılması gereken adımlarla ilgili de bilgiler sundu.

Deprem (8)Konferans sonrasında Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Naci Görür’e teşekkür ederek, çiçek taktim etti.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Depremg J(1)

Dernek lokalinde çıkan tartışmada iki kardeş bıçaklandı Dernek lokalinde çıkan tartışmada iki kardeş bıçaklandı

Deprem (12)

Deprem (H3)