Türkiye İşçi Partisi (TİP) Didim İlçe Örgütü tarafından Nazım Hikmet anması yapıldı. Didim Belediye düğün salonunda gerçekleşen anma programında şiirlerle ve türkülerle Nazım Hikmet anıldı.

Programın açılış konuşmasını TİP Didim İlçe Başkanı Eren Tüylü gerçekleştirdi. TİP’li Tüylü, konuşmasında “Çağın zorluklarına göğüs germek zorunda kalan, benzer şekilde düşüncelerinden ötürü sürgün ve zindanlara mahkûm edilen vatan haini ilan edilenlerin kavgasını devam ettirmek için varız. Çünkü bugün hala aynı şeyi yapıyorlar, İşte burada onlara da ders olsun diye konuşuyoruz. Nazım’lar Ölmez. Yıllar önce Nazım Hikmet'i susturmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Cezaevlerine attılar, sürgüne gönderdiler, en son Nazım’ı ülkesinden koparttılar. O gün Nazım’a düşmanlık yapanlardan bir tanesinin adını bile hatırlamıyoruz, hepsi tarihi çöplüğündeki yerlerini aldılar, ama Nazım Hikmet Türkiye'nin her yerinde, hatta Dünyanın her yerinde yaşıyor.

Tipğ (7)

Direnen bütün insanlara, umut olmaya, yol göstermeye, onlarla omuz omuza kavga etmeye devam ediyor. Çünkü Nazım Hikmet büyük bir şair, iyi bir devrimci, memleketi için pek çok şeyden fedakârlık ederek, kavgayı atılmakta tereddüt etmeyen yürekli bir aydındır. Yıllar yıllar önce Nazım diyor ki; “Onlar ümidin düşmanıdır sevgilim, akarsuyun meyve çağında ağacın düşmanı” şimdi o yıllara büyük ihtimalle ne diyorlardı? “Nazım da çok abartmış.” Hangi insan akarsuya düşman olur ki, hangi insan ağaca, toprağa düşman olur ki, insanın aklı almaz, dünyanın en kötü insanın bile ülkesinin taşına, toprağına, deresine, ağacına düşman olabilir mi? İşte Nazım bu yüzden büyük şair.

Bize görülenin çok ötesindeki karanlığını, düşmanlığı gösterdiği için ki Nazım bugün bile bize hala yol göstermeye devam ediyor.  Belki biz de 10 yıl önce bile bu ülkenin derelerini satacaklar, bu ülkenin ağaçlarını kesecekler desek o kadar kötüleşemezler diye düşünürdük. Ama Nazım, o devrimci bakışıyla bize bunu gösterdiği için, işte bugün hala yaşamaya devam ediyor.

Yıl 1930'lar, Türkiye henüz Cumhuriyet’i yeni kurulmuş, sanayileşmeye yeni başlamış, Nazım bir şiir yazıyor. “Türkiye işçi sınıfına Selam” diyor. “Ya memlekete işçi mi var, biz hepimiz daha köylüyüz” dediğimiz bir noktada Nazım, Türkiye'yi kurtaracak, Türkiye’yi aydınlığa taşıyacak, kuvvete işaret ediyor. Bugün, Türkiye'de işçi sınıfının yaygınlığına, gücüne, ayağa kalktığında yarattığı korkuya baktığımızda Nazım'ın ne kadar büyük bir şair olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz.

Tipğ (3)

Bakın Nazım’ı yüreğiyle okuyan bir tane hırsız bulamazsınız, bir tane katil bulamazsınız, bir tane çeteci bulamazsınız, bir tane bu memlekete ihanet eden insan bulamazsınız. Çünkü Nazım hala bize yol göstermeye devam ediyor. Nazım, “onlar ümidin düşmanıdır” dedikten sonra devrimci bir aydına yakışanı yapıyor, sadece durumu tahlil etmiyor ne yapmamız gerektiğini de söylüyor, ne olacağını da söylüyor.

Nazım’ı Yüreğiyle Okuyan Bir Tane Hırsız Bulamazsınız, Bir Tane Katil Bulamazsınız, Bir Tane Çeteci Bulamazsınız, Bir Tane Bu Memlekete İhanet Eden İnsan Bulamazsınız”

“Ve elbette ki, sevgilim, elbet,

dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,

dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla

bu güzelim memlekette hürriyet…

Nazım Hikmet öğretmeye Devam Ediyor. Selam olsun haksızca, hukuksuzca tutsak edilenlere, selam olsun Can’a, Selahattin’e, Tayfun’a ve tek tek isimlerini okusak günler sürer okuması selam olsun hepsine, işçi sınıfına selam olsun, memleketin her yerinde direnenlere selam olsun, selam olsun işçi kardeşlerime. Yenipazar’a selam olsun, İliç’e Soma’ya direnenlere selam olsun Nazım’ı yaşatanlara selam olsun. Çünkü anmak yaşatmaktır.

Tipğ (6)

Türkiye İşçi Partisi Didim İlçe Örgütü Kültür & Sanat Büro ve Tipli Kadınlar’ca hazırlanan “Nazım Hikmet Ran” Anma etkinliğimizi hazırlamak için, bu özel anmaya emek veren tüm yoldaşlarıma, değerli sanatçılarımıza siz değerli konuklarımıza Türkiye İşçi Partisi Didim İlçe Örgütü adına çok teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmanın ardından partililer ve sanatçılar tarafından hazırlanan programda şiirler ve türküler okundu.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Orman kampı çalışanlarına yangın tatbikatı Orman kampı çalışanlarına yangın tatbikatı

Tipğ (4)

Editör: Ergun Korkmaz