31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçime 43 gün, seçime katılacak aday listelerinin YSK’ya teslim edilmesine 3 gün kaldı, 20 Şubat tarihinde seçime katılacak olan tüm siyasi partiler aday listelerini bölgelerindeki seçim kurullarına verecekler.

31 mart tarihinde yapılacak olan seçimi bundan önceki seçimler gibi ölüm kalım mücadelesi olarak gören siyasi partilerin tamamı “Seçimi kaybedersek öldük bittik mahvolduk, biz önemli değil ama Türkiye elden gider” söylemleri ile netice almaya çalışıyorlar.

Siyaset son zamanlarda artık halkın arasından alınıp partilerin genel merkezlerine çekildiğinden olsa gerek siyasi partilerin yöneticileri de mevcut belediye başkanları işlerini çok iyi yapmış olsalar bile sırf kendi yakınları işin başında olsun diye mevcut başkanı değiştirmekten asla geri durmuyorlar.

“2019 yılında yada daha önce yapılan yerel seçimde halkın takdirini kazanmış başarılı olmuş bir belediye başkanını tekrar seçilebilecekken parti genel merkezleri neden aday göstermezler.?” şeklindeki sorunun cevabı elbette ki parti genel merkezlerinin uhdesindedir.

Ancak parti genel merkezlerinin aldıkları bu karar muhtemelen mevcut belediye başkanlarını pek fazla alakadar etmemiş olmalı ki söz konusu belediye başkanları partileri tarafından aday gösterilmediklerini anladıkları andan çok kısa bir zaman sonra soluğu o zamana kadar karşı siyaset yaptıkları partilerin teşkilatlarında alıyorlar.

Aday listelerinin YSK’ya teslim edilmesine saatler kala partiler arasındaki aday gidiş geliş trafiği de baş döndürücü bir hızla devam ediyor, Söz konusu trafik o kadar yoğun ki bir gazeteci olarak bu adayların geçişlerini yayın kuruluşlarımızda haber yapmaya yetiştiremiyoruz.

Biz uzunca bir zamandır Türkiye’de var olan ideolojik siyasetin artık yerinde yeller esmeye başladığını ve en fazla bir seçim sonra artık ideolojiden eser kalmayacağını yazıp duruyoruz.

İdeolojinin artık bir işe yaramadığı söz konusu partiler arasındaki aday gidiş gelişlerine  bakınca da az çok anlaşılıyor, İş artık öyle bir noktaya kadar geldi dayandı ki “-Bu kadarda olmaz” diyebileceğimiz ve bizi şaşırtacak hiçbir sürpriz kalmadı.

Aday listelerinin teslim edilmesine 72 saatten biraz fazla kaldı, kalan bu 72 saatlik zaman zarfında siyasi partiler arasındaki aday gidiş gelişlerinin baş döndürücü bir hızla devam edeceği ve hepimize küçük dilimizi yutturacak geçişler ile karşı karşıya kalacağımızı düşünüyoruz.

Kazanmak için hemen her şeyin mübah olduğu ve başarıdaki tek ölçünün siyaset olduğu bir süreçte artık bizi şaşırtacak hiçbir hadisenin olmayacağını da buradan ilan ediyoruz.