İLKSAN DEHA ÖĞRETMEN EVİ tüm çalışan elemanlarına teşekkür ediyorum. 7 – 19 Ekim tarihleri arasında konakladım. Resepsiyonda Ilgın Hanım, Özlem Hanım, Anıl Bey daima saygı, sevgi ve sabırla hizmet ediyorlar.

Her gün odaları temizleyen Fadime Hanım ve Makbule Hanım temizlik imandan gelir, ilkesiyle işlerini görüyorlar.

Mutfakta elimi öpen, saygı ve sevgi ile çalışan Selma Hanım ve Gizem Hanım kolay gelsin.

Erken saatte arkadaşları adına beni uğurlayan hayvansever Bilgihan Bey yolun açık olsun.

Kendisiyle tanışmadım, ama varlığı her yerde hissedilen Müdür Bey’e selâm olsun. Çalışan elemanların birbirlerine davranışları iyi, sağlıklı ve insanca bir çalışma atmosferi izlemini bırakıyor konukların zihinlerinde.

Öğretmen Evi’nin bütün yıl boyunca, kış aylarında da açık olması Didim Halkının buluştuğu mekân haline gelmiş, devamını diliyorum, böylece çalışan genç elemanlar kış döneminde işsiz kalmazlar.

Çalışan elemanlara bahşiş vermek için resepsiyon ve mutfakta kumbara konması fevkalade bir gelenek.

Daha iyi olması için önerilerim:

Salonda masaların üzerinde günlük gazete yoktu. Cep telefonu kullanmada gördüğüm gibi, Çin’den sonra Türkiye geliyor. Bu noksanlık herkes internetten takip ediyor, anlamında olabilir. Buna rağmen 70 üstü benim nesil en azından Almanya’da hâlâ basılı yayın organlarını okuyor. Aynı şekilde öğretmen evine kitaplık yakışır.

Berlin’de adres sorana da cep telefonu ile yardım edilir. Buna rağmen Didim’in bir haritası, otelin duvarında asılı olursa iyi olur. Aziz Nesin Berlin’e geldiğinde, otobüs duraklarında bile haritaları ve haritada kırmızı nokta yolcunun nerede olduğunu gösterir, görünce çok beğenmişti. Nerede olduğunu bilen, nereye gideceğini de bilir.

Otelde Avrupa’dan gelen konuklara, dolmuşun geçtiği sokağı bir hafta boyunca gösterdim. Bilhassa Avrupa’dan gelen turistlere tur yapılarak Didim gösterilmeli. Apollo tapınağı, Akbük ve Yeşilkent görülmeye değer.

Çalışan elemanlara yılda bir hafta konuklara hizmet ettikleri gibi, kendilerine sırayla konuk olma şansı verilmelidir. Çalışan arkadaşları hizmet edebilir. Fazla kalabalık olmayan aylarda bu ikram uygulanabilir.

Üçüncü bir bahşiş kumbarası temizlikte çalışan elemanlar için de konmalıdır.

 İLKSAN ÖĞRETMEN EVİ’nin reklâma ihtiyacı yok, ama bu makalemle hak ettikleri övgü ile, diğer konuk evlerine örnek olabilir.                     

Önde deniz manzarası, yanda orman olmak üzere yeri tatil yapmak için çok güzel. Didim İlçe merkezine 2 km mesafede, 42 odasında bir yolcu için gerekli her şey var. 24 saat sıcak su güneş enerjisi ile ısındığı için çevreye, doğaya karşı bilinçli olduğu görülüyor. Her katta renkli çöp kutularıyla ayırımı göze çarpıyor.                       

Sevgili Anıl, telefonda yine bekleriz dedin. Sağlıklı kalırsam bir daha geldiğimde sarı altın rengi bandı yine koluma takarsın. Yazı aramızda, Avrupa’dan gelenlere verilen tuvalet kültürü de şahane. Almanya’da ancak lüks otellerde BEKO markalı tuvaletlerde yıkanma imkânı var.

Sevgili Ilgın ve Özlem, sabırla mobil telefonuma internet bağlantısında yardım ettiniz. Sağ olun, göz ameliyatım iyi geçiyor.

 

Didim’de dolmuş ile seyahat eden yerli halkın çok önemli ricası:

Yaz mevsimi Temmuz ve Ağustos aylarında dolmuş ile seyahat etmek oldukça zor. Balık istifi gibi dolu. Didim halkı kentin büyükleri ve dolmuş kuruluşundan daha sık aralıklarla kalkmasını rica ediyor. Daha doğrusu, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan otobüs kaldırmasını rica ediyorlar.

Burada yazmakta ben sorumluluğu dolmuş kuruluşuna, kent ve büyükşehir büyüklerine duyurmuş oluyorum. Yaz ayları gelmeden plânlanmalı.

Dolmuş ile seyahat eden her birey, bir arabanın salacağı havayı karbondioksitten koruyor. Bu çevre bilinciyle yerli halka hizmet etmek gerekir. Yolcular da disiplinli davranıp, yalnız duraklarda inmeli.

Ayrıca turistin yoğun olduğu aylarda verilen hizmet, diğer aylarda devam etmeli. Ekim ayında dolmuşların yarım saatte bir kalkması, yerli halka verilmiş hizmet noksan kalıyor. Gezgin gelir gider, ama yerli yerinde kalır.

Avrupa ülkelerinde, Almanya’da eyaletler Ekim ayında sırayla iki haftalık Sonbahar tatiline giriyor. Bu ayda dolmuşun seyrek kalkması, otellerin kapanması anlaşılır gibi değil.

Çoğu makalelerimde bütün yıl aralıksız devam eden sağlık turizmin önemine vurgu yapıyorum.

19 Ekim dönüşümde İzmir Adnan Menderes Havaalanı yurtdışı tıklım tıklım doluydu. Demek ki, Avrupalı turistler Didim’de değil, diğer ilçelerde Sonbahar tatillerini geçiriyorlar.

Hoşça kalın!