TİP Didim İlçe örgütü, Ziraat bankası önünden basın açıklaması yaparak, “Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.” dedi. TİP tarafından yapılan basın açıklamasına Emek ve Demokrasi güçleri de katıldı.

TİP Didim İlçe Başkanı Eren Tüylü tarafından yapılan açıklama “Bugün, Hatay milletvekilimizin Silivri'deki esaretinin günü.” sözüyle başladı.Anayasa Mahkemesi 21 Aralık'ta Can Atalay'ın başvurusu hakkında "seçme seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı me "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı" ile "Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının" ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmettiğini ifade eden TİP’li Tüylü, açıklamada “Kararı uygulamakla yükümlü olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise iki gündür dosyayı incelememiş ve hala bir karar vermemiş durumda. Üzerinde cüppe bulunan ve hakim koltuğunda oturan kişilerin Anayasa Mahkemesi kararını keyfi şekilde bekleterek uygulamaması kabul edilemez bir sorumsuzluktur.

tip (2)-8

kazada 5 kişi yaralandı kazada 5 kişi yaralandı

Anayasanın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar. Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey tahliye kararının uygulanarak Milletvekilimiz Can Atalay'ın tahliye edilmesidir.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ni bir kez daha uyarma gereği duyuyoruz. Mahkemeler birer kamu kurumu olup işlerini ciddiyetle yapmakla yükümlüdürler. Sorumsuz ve keyfi davranışlarla Can Atalay hakkındaki tahliye kararı vermekten kaçınma haline derhal son verilmelidir. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

tip (4) (1)

Editör: Ergun Korkmaz