Didim’in en gözde yeri olan Altınkum’da yer alan ve yıllardır kullanılmadığı için atıl durumda olan Vakıflar Arazisi ihaleye çıkıyor. 2019 yılında Vakıflar arazisiyle ilgili dava açan Didim Derneği ise dava devam ederken ihaleye çıkılması tepki gösterdi.

Belediyespor tesislerle ilgili açıklama yaptı Belediyespor tesislerle ilgili açıklama yaptı

Çamlık Mahallesinde bulunan, 565 ada, 43, 44, 47 ve 48 parsel nolu taşınmazların 25 Temmuz’da ihaleye çıkacak. Vakıflar arazisi 4 Haziran 2021 yılında da ihaleye çıkılmış ama yapılan ihale 2886 sayılı Kamu İhale Kanununun 31. Maddesi gereği iptal edilmişti.

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Didim Derneği, mahkeme sürecinde ihaleye çıkılmasına tepki göstererek, Vakıflar arazisinin park ve bahçe olarak kullanılması için imza kampanyası başlatacaklarını da duyurdu.

Basın toplantısında açıklama yapan Didim Derneği yönetim kurulu üyesi Saime Özarslan, “Didim Altınkum'da yer alan vakıflar arazisiyle ilgili Didim Halkı'nın ve Didim Derneği'nin süren çabasını ve mücadelesini zaten biliyorsunuz. Bu konuda açtığımız ve devam eden bir dava süreci var. Dün tesadüfen bu davası devam eden alanda bir ihale ilanı olduğunu öğrendik. 25 Temmuz'da ihaleye çıkacakmış. 30 yıllığına yap işlet devlet usulü zannediyorum. Bizim buna itirazımız var tabii ki. Dava süreci devam eden bir yerde bu tür uygulamaların yapılması ileride mağduriyetle de yol açabilir diye biliyoruz. Bunu daha önce de yaşadık. Burada bu ihaliye girecek insanların bu mağduriyeti yaşamasını istemeyiz. Ayrıca Didim Halkı'nın bu bölgeyi kaybetmesini de istemeyiz. Bizim itiraz ettiğimiz şeyde, imar, şehircilik ilkelerinee uygun olmayan bir şekilde yapılan 5 binlik plan var. Binlik plan üzerinde bütün kurumların görüşleri yok, eksik.

Didim Derneği (K1) (1)

Biz itiraz dilekçemizi Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ileteceğiz.  Dava sürerken böyle bir ihale yapılamaz diyeceğiz. Ayrıca bunu Didim kamuoyu da paylaşmak istiyoruz.  Vakıflar arazisinin de bizim gönlümüzden geçen ve tüm Didim’in de istediği gibi park ve bahçe olması için de çalışmalara devam edeceğiz. Bu konuda bir imza kampanyası hazırlamayı da düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz