Emek Partisi’nin çağrısıyla, 68 kuşağı gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 52. Yılında Didim’de anıldı.

Anma programı kapsamında Emek Partisi, Halkevleri ve Solder bayraklarıyla eski adliye önünde toplanarak, Akbank önüne slogan atarak yürüdü. Akbank önünde toplanan kitle sık sık ‘Faşime Ölüm Halk Hürriyet’ sloganı attı.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 10.00.26

DENİZLER İŞÇİ SINIFI VE EZİLEN HALKLARIN MÜCADELESİNDE YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR

Basın açıklamasını Emek Partisi ilçe yöneticisi Fevzi Dede okudu. Dede, açıklamasında 1960’lı yılların ikinci yarısında gençlik başta olmak üzere halkın yükselen mücadelesinin öne çıkardığı kişilerin bir bölümü çatışmalarda ve işkence tezgâhlarında katledildiği, bu mücadelenin simgeleri haline gelen Deniz, Yusuf ve Hüseyin, yoğunlaşan baskı ve terör eşliğinde 12 Mart faşist cuntası tarafından 6 Mayıs 1972’de idam edildiklerini hatırlattı.

Dede, basın açıklamasında “Onlar baskının, sömürünün olmadığı sınıfsız bir toplumun kurulması nihai amacıyla, emperyalizme ve işbirlikçi egemen sınıfların köhne düzenine ve yöneticilerine karşı taviz vermeden mücadele ettiler. Bu mücadelenin tam zaferi, bugün de işçi sınıfının ve ezilen halkların, baskının ve sömürünün tüm biçimleriyle yok edildiği sınıfsız toplum davasının hedefi olmaya devam ediyor.

Deniz Gezmiş’in idam sehpasında söylediği “Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm Leninizmin yüce ideolojisi! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi, kahrolsun emperyalizm!” sözleri yarım asırdır, bu topraklarda çınlamayı sürdürüyor. Deniz Gezmiş’ten sonra darağacına çıkarılan Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın “Kahrolsun faşizm” haykırışı, bugün hâlâ grevlerde, meydanlarda, kampüslerde mücadeleye güç veriyor.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 10.00.28 (1)

DENİZLERİN EMPERYALİZME KARŞI MÜCADELESİ, İLHAM KAYNAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye’de bugün de 60’lı ve 70’li yıllarda olduğu gibi, emperyalist ve işbirlikçi tekellerin kârları artarken, halkın yaşam ve çalışma koşulları giderek kötüleşiyor. İşçiler, emekçiler, gençler arasında geleceğe ilişkin güvensizlik büyüyor. Farklı uluslar ve milliyetler, dinler ve mezhepler arasında hak eşitsizliği, ezen ve ezilen ilişkisi sürüyor. Ülkenin, sömürge madenciliği örneğinde de görüldüğü gibi emperyalist ve işbirlikçi tekellere sınırsızca peşkeş çekildiği bir süreçten geçiliyor. İliç’te işçilere mezar olan sömürge madenciliği ülkeyi bir ahtapotun kolları gibi sarmış durumda. Denizlerin emperyalizme karşı mücadelesi, bu açıdan da ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 10.00.27

PAY VE ÇIKAR ARAYIŞLARINI SÜRDÜRÜYOR

Tek adam yönetimi burjuva muhalefeti de yedekleyerek düzenin istikrarını sağlamaya, aralarında Orta Vadeli Program ile 12. Kalkınma Planı‘nın uygulanmasının da olduğu, emperyalist ve işbirlikçi tekellerin kârlarını güvenceye almaya yönelik saldırılar yürürlükte. İktidarı ve muhalefetiyle burjuva-düzen partileri, bu köhne düzenin korunması için ortak bir zeminde buluşmanın yollarını arıyor.

Dünyada, özel olarak da Ortadoğu’da bölgesel güçlerin de bir parçası olduğu emperyalistler arası paylaşım mücadelesi şiddetlenirken Türkiye bu çatışmanın girdabına daha çok sürükleniyor. Bir yandan Erdoğan liderliğindeki AKP iktidarı, Kürt sorununda savaşa dayalı çözüm politikasının devamı olarak yeni bir sınır ötesi harekâtının hazırlığı içerisinde. Diğer yandan, Türkiye ve Irak arasında temasları gerçekleştirilen, Doğu Asya, Ortadoğu ve Avrupa arasında alternatif bir ticaret yolu yaratmayı amaçlayan ‘Kalkınma Yolu’ projesiyle bölgenin dizaynında pay ve çıkar arayışlarını sürdürüyor.

Başta ABD olmak üzere batılı emperyalistlerin desteğiyle İsrail’in egemen sınıflarının Filistin’de çocuk yaşlı, kadın erkek ayrımı gözetmeden düzenlediği saldırılar soykırıma varmış durumda. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesine omuz verdiği Filistin halkı, o gün olduğu gibi bugün de İsrail siyonizminin emperyalizm destekli katliamlarıyla yüz yüze. İşgalci İsrail ordusunun Gazze’ye 7 Ekim 2023’ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bine yaklaştı.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 10.00.26 (1)

Erdoğan ve tek adam yönetimi, Filistin halkının uğradığı vahşet karşısında sahte gözyaşı döküp, hamasi nutuklar atarken İsrail’le ticari ilişkilerini pervasızca sürdürdü. Ancak halkın yoğun tepkisi üzerine İsrail’le ticari ilişkileri sınırladığını açıklamak zorunda kaldı.

Bugün Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i anmanın ve onlara sahip çıkmanın anlamı açıktır:

Tek adam yönetiminin yoğunlaştıracağı sömürü ve saldırı politikalarına, bunlara eşlik edecek olan sınır ötesi operasyonlara dur diyelim! İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamları ve soykırım politikası karşısında sessiz kalmayalım!  Başta Gazze olmak üzere Filistin halkıyla dayanışmayı büyütelim! Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümünü savunalım! İş, ekmek ve özgürlük için,

Baskının ve sömürünün tüm biçimleriyle yok edildiği yeni bir dünya için birleşelim, örgütlenelim, mücadele edelim!” ifadelerine yer verdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ

Didim’de “Yerelde iklim eylemi” konferansta ele alındı Didim’de “Yerelde iklim eylemi” konferansta ele alındı

Whatsapp Image 2024 05 07 At 10.00.28