45 bilim insanının Didim’in kültür ve turizminde çeşitli konuları ele aldığı sempozyumun açılışına Adnan Menderes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuh Kılıç, Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, İzmir Kavram MYO Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, ADÜ Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran, Fakülte Dekanları, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, ADÜ Didim MYO Müdürü Dr. M. Nimet Çavuş, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, akademisyenler, Ticaret Odası Meclis Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açış konuşmalarında ADÜ Didim MYO Müdürü Nimet Çavuş sempozyumun düzenlenmesinde katkı sunan ADÜ Rektörü Prof. Dr Bülent Kent, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş ve katılan bilim insanlarına teşekkür etti. Büyük, güzel ve verimli işlerin uyum içinde çalışan insanların eseri olduğuna dikkati çekti. Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin faaliyetleri ve vizyonu hakkında bilgiler veren Çavuş, “Aydın'ımıza ve yaptığı akademik, bilimsel, teknolojik ve kültür sanat çalışmaları ile tüm dünyaya hitap eden bir kurumdur. bölgemiz ve Ülkemizin tüm sektörleri için yetiştirdiği nitelikli insan gücü ile pek çok başarılara imza atmıştır” dedi. Didim Kültür ve Turizm Sempozyumunda başarı zincirine yeni bir halka olduğunu, Didim'in tanıtımı ve bölgesel gelişimine katkı sunacağını vurguladı. Güçlü bilimsel altyapı ve akademik çalışmaların bundan sonra yapılacak olan benzer ve hatta daha büyük ölçekli etkinliklere örnek olacağı inancını paylaştı. “Antik dönemin ünlü matematikçisi Tales'in yaşadığı bu topraklara bilimin dönüşünün başlangıcı olarak gördüğüm bu sempozyumun Didim ve Aydın'ımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Erbaş İş Birliği ile Yapılacak Projelere Dikkati Çekti

Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş katılımcılara ve dinleyicilere hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında İbn-i Rüşd’ün “Eğer bir yumurta dışarıdan kırılırsa hayat son bulur. Eğer bir yumurta içeriden kırılırsa hayat bulur” sözüne atıf yaparak sempozyuma destek olma amacına dikkati çekti. Erbaş sözlerini şöyle sürdürdü; Eğer Didim’i ve turizmini ileriye taşıyacaksak, sürdürülebilir bir yaşam, ekosistem, ekonomi inşa edeceksek, kamu kurum ve kuruluşları, kentin bileşenleri, sivil toplumu, işletmeleri ile beraber içeriden bir dinamizm yaratılmasına ihtiyaç var. Eğer içerden dışarıya doğru bir etki uyandırmak istiyorsak sorunlarımızı masaya yatırmalı ve kentimizin önüne bir vizyon koymalıyız. Adnan Menderes Üniversitemiz ile yaptığımız sempozyum Didim’in önüne bir vizyon koyabilmenin parçasıdır. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitemiz ile yaptığımız Didim Sektörel Gelişim Stratejileri projemiz de aynı maksada hizmet etmektedir. Değerli hocalarımızı dinleyeceğiz, sempozyumun sonuçlarını da kitaplaştırıp ilçemize bir kültür hizmet olarak sunmak istiyoruz. İçimizden biri, Mimar Muharrem Çetinel arkadaşımızın da sunumu olacak, onun hazırladığı basımını üstlendiğimiz çok kıymetli bir eser “Yoran Didim’in Kayıp Köyü” kitabını da Didim’in kültür ve turizmine hizmet amacıyla sizlere takdim etme imkanı bulacağız. Şunu açıklıkla ifade etmek lazım. Didim'de ortak akıl geliştirme, birlikte proje geliştirme noktasında yerel yönetimden başlamak üzere; odalarımız, sivil toplumumuz, entelektüel insanlarımız, üniversitemiz ve tabii ki kamu kurumları ile beraber iş birliği geliştirmeye ihtiyacımız var. Kabul etmek lazım ki, Didim’de şu ana kadar bütüncül anlamda iş birliği platformu zemini oluşturabilmiş değiliz ve bu bizim eksikliğimiz. İşte bu çalışmaların temel amacı farklı kurumları bir araya gelerek, önümüzdeki süreç için projeksiyon geliştirmeye katkı sunmaktır. Prof. Dr. Ömer Dinçer Hocamızın çok önemli bir sözü var; “Bilirken susmak bilmeden konuşmaktan çok daha kötüdür” onun için akademi camiasında konunun uzmanı hocalarımızın söyledikleri bizim için yol gösterici olacak. Dün sayın Kültür ve Turizm Bakanımız buradaydı, bu salonda Turizmi konuştuk. Didim olarak bir araya geldiğimiz zaman önümüzde bir ışık var. Biz itici güç olmak zorundayız. Artık Didim elinden geleni yapmak değil, gerekeni yapmanın arifesinde. Tam bir başlangıç noktasında. Yakın zamanda kaybettiğimiz çok büyük yazar Alev Alatlı’nın “Dünyayı bilmeyenler, dünyanın maskarası olur” sözüyle sözlerimi tamamlamak istiyorum. Hepinizi selamlıyor, sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 

Sempozyun (1)

Didimliler Olarak Çok Şanslıyız

Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim’i tarihte olduğu gibi dünyanın merkezi olması noktasına tekrar taşımakla yükümlü ve görevli olduklarını, bu yolda el birliği ve iş birliğiyle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Didimlilerin bu anlamda son derece şanslı olduğunu çünkü kendi kendine inanılmaz değerli bir ürüne sahip olduğunu vurguladı. Bu ürünün doğru pazarlanması için ikinci olarak bir hikayesi olması gerektiğine dikkati çekerek “Didimliler olarak yine şanslıyız. Çünkü bizim ürünümüzün kendi hikayesi var. Didim’in tarihsel bir destanı var. Biz bir hikâyeyi hazırlamak zorunda değiliz.  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir düsturundan yola çıkarak yine rehberimiz olarak ilmi, bilimi kıymetli hocalarımızdan alıyor olacağız. 2 gün boyunca burada 45 akademisyenimiz neler yapılması gerektiğini, marka değerinin nasıl oluşturulması gerektiğiyle ilgili bize çok değerli bilgiler verecekler.” diye konuştu.

Sempozyun (2)

Didim'de Durdurulan şüpheli araçta uyuşturucu ele geçirildi Didim'de Durdurulan şüpheli araçta uyuşturucu ele geçirildi

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Sempozyun (5)

Sempozyun (4)

Sempozyun (3)