12 Eylül darbesinin ardından 13 Aralık 1980 tarihinde darbeciler tarafından idam edilen Erdal Eren, Emek Partisi tarafından yapılan basın açıklamasıyla anıldı.

İş Bankası önünde gerçekleşen basın açıklamasına Emek Partililerin yanı sıra kitle örgütü temsilcileri de katıldı. Basın açıklaması öncesi Emek Partili Sürmeli Bal, Erdal Eren’in hayatını anlatarak, “Erdal Eren mücadelemizde yaşayacak.” dedi.

erdal eren (4)

Basın açıklaması Emek Partili İsmail Köçmen, “Dün 12 Eylül’ün, halkın kazanılmış haklarını elinden almayı ve onların mücadelelerini her alanda bastırmayı hedeflediği gibi bugün de AKP iktidarı demokrasi, özgürlük ve eşitlik talep eden toplumsal kesimlere saldırılarını büyütüyor. Dün cunta iktidarının siyasi partileri, sendikaları, grev ve her türden protestoyu yasaklamasıyla hayat bulan emeğe karşı sermaye diktası, 12 Eylül rejiminin yaşayan yasa ve kurumlarıyla, AKP ve tek adam iktidarıyla büyümeye devam ediyor.

erdal eren (7)

12 Eylül’ün ve sermaye hükümetlerinin hayallerini süsleyen ‘örgütsüz halk’ çabasına rağmen işçilerden kadınlara, üniversite öğrencilerine mücadele geleneği sürüyor. Özak Tekstil’e sendikal ve anayasal hakları için mücadele eden işçiler… Ve Erdal bütün bu mücadelelerin içinde yaşıyor. Partisi onun mücadelesini sürdürmeye devam ediyor.”dedi.

Açıklamada ayrıca 17 gündür sendikal hakları için direnen Urfa Özak işçilerine de selam gönderilerek, “Özak işçisi yalnız değildir” denildi.

HABER: ELİF DİKBAŞ

EMEKLİLER HAYKIRDI: SEÇİM GÜNDEMİ DEĞİL, GEÇİM GÜNDEMİ EMEKLİLER HAYKIRDI: SEÇİM GÜNDEMİ DEĞİL, GEÇİM GÜNDEMİ

erdal eren (2)

erdal eren (6)