Yargıtay 3. Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay kararını tanımayarak skandal bir karara imza atmasının ardından tepkiler Didim’de de sürüyor.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Gezi Davası'nda tutuklanan TİP Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği tahliye kararını tanıman Yargıtay 3. Dairesi, kararı veren AYM üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Emek Partisi Didim İlçe Örgütü gerçekleştiği açıklama ile Yargıtay Kararına tepki gösterdi. Açıklamada “Yargıtay'ın aldığı karar, hem kendisinin hem de Anayasa Mahkemesinin temeli olan mevcut hukuk sisteminin gayrı meşru ilan edilmesidir!

Yargıtay'ın, Can Atalay davasında 'hak ihlali' kararı veren Anayasa Mahkemesi yargıçları için suç duyurusunda bulunması ve Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi talebi bütünüyle tek adam rejiminin beklentilerini karşılamaya yöneliktir. Bu cüretin kaynağı Bahçeli'nin "AYM'nin kapatılmasını" söylemesi, Erdoğan'ın "AYM kararını tanımıyorum" demesidir ki; bu sürece adım adım gelinmiştir.

Yargıtay bu hamlesiyle hukuk sistemindeki çürümenin ve iktidar sultasının alanını genişletmiştir. Faşizme doğru bir adım daha atılmıştır. Tek adam rejiminin önünde cübbelerinin düğmelerini ilikleyen Yargıtay yargıçları bir üst yargı kurumuna yönelik suç duyurusuyla bir skandaldan daha fazlasını gerçekleştirmiş; hukuki çözüm, adalet, hak-yasa gibi temel mevzuatı bir çırpıda hükümsüzleştirmiştir.

Can Atalay'ın özgürlüğünün hukuki ve siyasi güvencesi biatçı yargıçlar değil halkın kendisidir.

Emek Partisi olarak bu gayrimeşru, yasadışı tutuma karşı çıkıyoruz, Yargıtay'ın kararını tanımıyoruz!

Bu çürümeye karşı sessiz kalmayacağız!” ifadeleri yer aldı.

Sarı Civcivler 3 günde 61 bin kişi taşıdı Sarı Civcivler 3 günde 61 bin kişi taşıdı

HABER: ELİF DİKBAŞ