Bilindiği gibi 27 Nisan 2024 cumartesi günü İYİ Parti yeni genel başkanını seçmek adına Ankara’da sandık başına gitti yapılan oylama sonucu Müsavat Dervişoğlu, Meral Akşener’den sonra  İYİ partinin ikinci genel başkanı oldu.

Kurultayın neticelenmesi ve Müsavat Dervişoğlu’nun genel başkan seçilmesinden sonra başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP genel başkanı Özgür Özel olmak üzere çok sayıda siyasetçi Dervişoğlu’na “Hayırlı olsun” mesajını iletirken MHP’den herhangi bir ses çıkmamıştı.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP genel başkanı Devlet Bahçeli partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, Müsavat Dervişoğlu'nu İYİ Parti genel başkanlığını kazanması nedeniyle neden tebrik etmediğini "Son günlerde bir siyasi partide olağanüstü kongreler yapılmış bir yönetim değişikli söz konusu olmuştur. İçişlerine karışma gibi bir hevesimiz yoktur. Bunu herkes iyi bilmelidir. MHP 'herkes tebrik etti siz niye tebrik etmediniz' suçlamasıyla karşı karşıya bırakılıyor. 104 tane siyasi parti var her kongreyi tebrik eden etmeyen olabilir. Neden tebrik etmediğimi gerekçesi ne olursa olsun söylüyorum: İhaneti tebrik etmek bizim defterimizde yazmaz" diyerek açıklamıştı.

İYİ Parti genel başkanı Müsavat Dervişoğlu, MHP liderinin sözlerine ilişkin “Ben onun partisinde 10 yılı aşkın il başkanlığı yaptım ayrıca hayatımın hiçbir döneminde de kendisine karşı böyle maksadı aşan ifadelerde bulunmadım. Bir de üzerimde hakkı ve emeği var, yani Türk siyasetinde şayet bugün buralardaysak bugüne kadar yapmış olduğumuz yolculukların, edindiğimiz tecrübelerin hayatımızda önemli bir yeri var ben onların hiçbirini yok sayamam. Bir kişi öyle dedi diye de bir büyük camianın gönlünü kıramam Karar tabii ki kendilerinindir. Ama bazı beyanları var, bilmenizi istiyorum. Ben kişilerle olan hukukumu onların beyanlarına bakarak oluşturmuyorum. Eğer ona bakarak hukuk oluşturursanız daha önceden kimlere neler söyledi ve bugün hangi çizgide ona bakmanız lazım. Ben polemik yapmak için gelmedim. Millete hizmet etmek için geldim. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum” diye konuştu.

MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli tarafından hemen her platformda kendisinden olmayanlar ile ilgili sarf ettiği “İhanet” ifadesi son dönemlerde siyasi partilerden en ufak STK’lara kadar hemen her ortamda muhataplarına karşı acımasızca yaftalanıyor.

Bizim nesil çok uzun yıllar boyunca siyaseti adeta kutsallaştırarak ömür tüketti, Bundan 30 yıl 40 yıl önce dilimize pelesenk olan “Dava” ve “Dava adamlığı” ifadeleri idareyi elinde bulunduranların en büyük ve vazgeçilmez argümanı oldu çıktı.

Daha çok şimdilerde yerinde yeller esen ideoloji partilerinde görülen bu “İhanet” durumu parti içerisinde bir kere iktidarı ele geçiren geçirdikten sonrada ölünceye kadar o koltuğu bırakmak istemeyenlerin “az bir miktarda yönetimde biz olalım” diyenlere karşı kullandıkları çok sihirli bir ifade olarak güncelliğini koruyor.

MHP içerisinde Kurultay yapılması için tüzük gereği gerekli imzaların çok üstünde bir rakama ulaşılmasına rağmen Gemerek’te bir mahkemeden alınan karar ile önce kurultayın iptal edilmesi sonrada “Senmisin demokrasinin gereği olan imzaları fazla fazla toplayan” denilerek partide başlayan süreci hiç kimse unutmuyor.

Yönetimde söz sahibi olma talebinde bulunanları anında “İhanet” ile suçlayan yapı dolayısı ile Türkiye’nin geldiği nokta hepimizin malumu, İYİ Partiyi kurmak için MHP’den ayrılanların oluşturduğu yapı yıllardır kendi ölçüsünde yola devam ediyor, iktidar arıyor.

Aradan bunca yıl geçmiş İYİ Partide bulunanlar sizinle yolarını ayırmış, 27 Nisanda İYİ Parti yeni bir genel başkan seçmiş, Partinin yeni genel başkanına “Hayırlı olsun” demek dururken hainlikle suçlanması en azından siyasi nezakete uymuyor.

Devlet Bahçeli’nin ihanet ile suçladığı İYİ Parti genel başkanı Müsavat Dervişoğlu hareketin banisi Alparslan Türkeş’in talimatı ile Ülkü Ocakları genel başkanlığı yapmış, Çok uzun yıllar MHP’nin İzmir il başkanlığı görevinde bulunmuş, MHP’nin İzmir büyükşehir belediye başkan adaylığı ve milletvekili adaylığı gibi görevleri de yerine getirmiş bir isim.

Bugünün değeri yoksa dünün hatırı var.

İhanet ifadesi dün ateş çemberinden birlikte geçenlere asla ama asla yapışmaz.