Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Aydan Aşık Turgut, Didim Belediyesi bazı meclis üyeleri, CHP Didim İlçe Başkanı Aşkın Atlı, Didim Rumeliler Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Dernek Başkanı Berrin Muslu, dernek üyeleri, mübadil torunları ve Didimliler katılım gösterdi.

ATALARIMIZI MİNNETLE ANIYORUM

Konser konuşma yapan Dernek Başkanı Berrin Muslu, “Yazılı tüm belgelerde kitaplarda Türk Yunan hükümetleri arasında imzalanan Lozan Barış antlaşmasında ek olarak yapılan mübadele sözleşmesinin 19 maddelik tarihi bilgilerini okuru, ancak mübadele yazılanlardan çok daha fazlasıdır. Mübadile olmak, Gül Cemal’de yolculuk yapmaktır, doğup büyüdüğün topraklara son kez bakmaktır, söylenmemiş sözler ve yarım kalmış sevdalardır. Tahta bir valize sığdırdıklarıdır, sardunya çiçeğini vatan topraklarına dikmektir, varoluşu için verilen mücadeledir. Yaşa Kemal Paşa Binlerce Yaşa türküsünü özgürce söylemektir, vatan toprakları için savaşmaktır, Cumhuriyet sevdalısı olmaktır, Yaşanmış hayatlarının Türklerle anlatılmasıdır. 100 yıl geçmişi mirasçısı olarak hemşehrisi olmaktan gurur duyduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Aziz şehitlerimize mübadil atalarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Mübapdele (6)

Emekliler İzmir Mitingi öncesi basın açıklaması yaptı Emekliler İzmir Mitingi öncesi basın açıklaması yaptı

Konuşmanın ardından koro şefi Seher Giray öncülüğünde DİMDER konserine başladı. İlk söylenen parça da zeybek gösterimi de yapılırken, konserde mübadeleyle ilgili parçalar seslendirildi.  

HABER: ELİF DİKBAŞ

Mübapdele (8)