Başkan Öz açıklamasında “Yönetmelik 1 Kasım ve yürürlüğe giriyor. Düzenlemenin sektörümüzde sahteciliğin ve manipülasyonun önüne geçeceğini ümit ediyoruz. Bu yönetmelikle artık şahıslar da portallarda sorumlu olacak.” dedi.

 İlan sitelerinde gerçeği yansıtmayan fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar nedeniyle taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşı ticaretinde alınan önlemlerin bir yenisi daha yürürlüğe 1 Kasım itibariyle giriyor.  İlan sitelerinin tamamında kişiler kimliğini doğrulayarak,  satılacak malın üzerinde veya yetkilisi olduğunu ispatlayarak satışını yapabilecek.  Bu konudaki doğrulama işlemleri e-devlet veya web tapu üzerinden yapılacak. Kendi malı olmayan ya da satmaya yetkili olmadığı ürünler için ilan verenlere 10 bin liradan 100 bin liraya kadar ceza uygulanacak.

Bayramlaşmaya giderken adeta savaştılar Bayramlaşmaya giderken adeta savaştılar

EMLAKÇILAR YENİ ADIMI OLUMLU BULDU

 Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Umut Öz,  yeni uygulamanın detaylarına ilişkin bilgi verdi. Kararı olumlu karşıladıklarını belirten Öz, sektörde manipülasyonun önüne geçilmesi noktasında önemli bir çalışmanın hayata geçirdiğini kaydetti.

EİDS  İLE SAHTE İLANININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Öz “Konut satışlarında ve kiralamalarda 1 Kasımdan itibaren e-devlet üzerinden kimlik doğrulama şartı geliyor.  Kurulacak olan elektronik ilan doğrulama sistemi ile sahte ilanı ilanların önüne geçilecek.  1 Kasım itibariyle Emlak satışı yapmak isteyen mülk sahiplerinin e-kimlik doğrulaması yapması gerekecek.  Yeni uygulamada kimlik doğrulaması için  e-devlet sistemi kullanılacak.  Mal sahibi olarak ilan giren kişilerin gerçekten o taşınmazın sahibi olup olmadığına bakılacak.  Aynı zamanda yakını olarak ilan girenler de e-devlet üzerinden doğrulanabilecek.  e-devlet üzerinden kurulacak kimlik doğrulama sistemi ile sahte ilanlar sistemden düşürülecek.  Bu nedenle sahte ilan vererek vatandaşı dolandırmak isteyen kötü niyetli şahısların önüne geçilmiş olacaktır.” Dedi.

YETKİ BELGESİ OLMAYAN EMLAK İŞLETMELERİ İLAN PORTALLARINDAN ÜYELİK ALAMAYACAK

 EİDS'nin başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişilere kimlik doğrulama yapabilmesi için portal görevi göreceğinin altını çizen Öz,  bu portal vasıtasıyla e-devlet üzerinden kimlik, unvan ve şirket yetkili doğrulaması yapılacak. EİDS  portalının yazılımına ilişkin çalışmalarının kısa sürede tamamlanmasını öngörüyoruz.  Buna göre de 1 Kasım itibariyle ilan girişlerinde artık kimlik doğrulaması başlamış olacak.  Düzenlemenin iki adımla gerçekleşmesi planlanıyor. 1 Kasım itibariyle ilanlar yayınlanmadan önce artık kimlik doğrulaması yapılacak. 2. adım ise yetki doğrulaması çalışmaları başlayacak.  Bu aşamada ilana konu taşınmazın ilanı veren üyeye, bu üyenin gerçek kişi olması halinde birinci ve İkinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu ya da ilanı verenin ilana konu taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiği ilanı yayınlamadan önce doğrulanacak.  Bunun için de yetki doğrulaması yapılmasına ilişkin gerekli entegrasyonlar ile platformların kendi yazılımlarını geliştirme ve test sürüşlerinin tamamlaması gerekecek.  Böylelikle ilanların mülk sahipleri tarafından onaylanması bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve sahte ilanları engellemek açısından önemli…

Yetki belgesi olmayan hiçbir Emlak İşletmesi ilan portallarında üyelik alamayacak,  üyelik açsa bile mülk sahibi tarafından yetkilendirme sözleşmesi olmayan hiçbir Emlak İşletmesi ilan girişinde bulunamayacak.  Bu ilanlar girdiğinde bir doğrulama yapılarak devam edileceği için de piyasada 1 Kasım 2023 itibarıyla sahte ilanının önüne geçilmiş fiyat istikrarının devamı için çok önemli adım atılmış olacak. Bugüne kadar vatandaşlar Emlak firmalarının yetki belgesini sorgulamadığı için fiyat kargaşası yaşamakta ve tüketici mağduriyette oluşmaktaydı.  Bundan böyle vatandaşlar Ticaret Bakanlığından yetki belgesini almış,  Emlak firmalarından alım-satım ve kiralama hizmeti almaları gerekiyor.  özetlememiz gerekirse 1 Kasım itibariyle e-devlet veya web tapu üzerinden kimlik doğrulamayan ilan giremeyecek.  Kendi malı olmayan ya da satmaya Yetkili olmadığı ürünler için ilan verenler ise 100.000 liraya kadar ceza ödeyecek.  Düzenlemenin sektörümüzde sahteciliğin ve manipülasyonunun önüne geçeceğini ümit ediyoruz.” İfadelerinde bulundu.

HABER: ELİF DİKBAŞ