Ramazan ayının ilk haftasını nerede ise tamamlamak üzereyiz aylar öncesinden başlayan seçim çalışması birkaç kez daha belirttiğimiz gibi ramazan ayı dolayısı ile başka bir noktaya doğru evrildi partilerin SKM başkanlıkları bir haftadır programlarını ramazan ayına göre yapmaya ve bu çerçevede adaylarını seçmen ile buluşturmaya başladılar.

Ramazan ayında bilindiği gibi ortaya son derece uhrevi bir ortam çıkar, Oruç tutan vatandaşların dikkati daha çok akşam iftarda ve sahurda neler tüketileceğine yoğunlaşır diğer ihtiyaçlar oluğu gibi ikinci plana atılır.

Özellikle iftar saatine doğru açlık ve susuzluğun üzerine sigara kullananların da sabırsızlıkları arttığından o saatler biraz daha herkes için zor geçer bu durumu yakından bilen siyasi partilerde seçmeni rahatsız edecek onları üzecek hal ve hareketlerden olabildiğince uzak durmaya çalışırlar.

Pandemi sonrası bilindiği gibi kamuoyunda ortaya çıkan “Seçim propagandası için bu kadar görsele ve kulakları sağır edecek sesli propaganda cihazlarına ne gerek var” söylemi önemli sayılabilecek bir kitlede karşılık bulmuştu.

Bu hoşnutsuzluğa rağmen insanların temel alışkanlıklarını değiştirmenin hiçte kolay olmadığını herkes biliyor, Buna rağmen hepimizi rahatsız eden plastik malzemeden imal edilen görsellerin eskisi kadar olmadığı da biliniyor.

Şu sıralar temel sıkıntı sesli propaganda yapan araçlar, Bilindiği gibi İstanbul’da 52 adet belediye başkan adayı var, Türkiye’nin her seçim bölgesinde İstanbul kadar fazla aday olmasa bile orta büyüklükte bir ilçe merkezinde en az 25 civarında belediye başkan adayı olduğunu söylememiz lazım.

Normal şartlarda siyasi partilerin genel merkezleri arasında bir mutabakat sağlansa ve “Seçim dönemi boyunca adayların tanıtımı ve ilgili siyasi partinin mensuplarını bir yerden başka bir yere taşıyacak araçlarda ses cihazları olmasın” şeklinde bir protokole imza atılsa sorun ilk anda kaynağında çözülebilir.

Belediye başkan adaylarının pek çoğunun birden fazla ses sistemi ile donatılmış aracı mevcut bu araçların şehir içlerinde adayları tanıtacakları güzergahları da aşağı yukarı belli.

Dakikalar içerisinde çok sayıda değişik siyasi partilere mensup adaylar için yapılan tanıtım müziklerinin canhıraş feryatları eşliğinde boy gösteren araçlar gerçekten hiç kimsede keyif bırakmıyor.

Söz konusu ses cihazları ile donatılan araçlardan kulakları sağır edercesine yükselen müzik sesi herkesi bıktırmış durumda, Müzik ne kadar güzel olursa olsun insanların yorgun zamanlarında birbiri ardına verdikleri eziyet bize göre partilere faydadan çok zarar getiriyor.

Gelecek seçimlerde son derece iddialı görsellerinde kulakları sağır edercesine bağıran sesli propagandanın hayatımızdan çıkması en büyük dileğimiz.

Zira bu tür propagandalardan etkilenip “-Bu parti çok güzel seçim müziği yapmış bende bu müzikten etkilenip oy vereyim” diyen hiç kimseye denk gelmedik.

Götürüsü getirisinden fazla.