Kuru, açıklamasında yapılaşmanın, imar alanlarının, dere yataklarının ve dere taşkın alanlarına yapılması sonucunda sel ve taşkınların olduğunu belirterek, ortak çözüm ve eylem planı yapılması gerekliliğini vurguladı.

Kuru, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Acil sağlık ekipleri bayrama hazır Acil sağlık ekipleri bayrama hazır

Yaşanan sel felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

oıoıı

Yapılaşmanın, imar alanlarının, dere yataklarına ve dere taşkın alanlarına yapılması sonucu ani ve coşkun yağışlarla oluşan sel ve taşkınlar sonucu son yıllarda yüzlerce vatandaşımızı kaybettik.

şşoşo

Aydın kentimiz içinde ani ve fazla yağışlarla oluşabilecek sel ve taşkınlara karşı gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınması gerekliliğini acı bir tecrübeyle maalesef yaşayarak öğrendik. Özellikle taşkın sahaları ve dere yatakları üzerinde yüzlerce yerleşim yerinin varlığı sel ve taşkın modellemesi ve tasarımlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Ani yağışlarda geçmiş yıllara dayalı yağış rejimine değil olası yüksek miktarlı beklenmeyen senaryolara bağlı olarak taşkın ve sellenmelere karşı çözüm ve eylem planlarının yapılması gerekmektedir. Bu hususta özellikle yerleşim yerleri içerisinde bulunan dere yataklarında, olası taşkınlara karşı kamu kurumları ve belediyelerin işbirliği yapması ve afet öncesi eylem planları yaparak ortak çalışmalar yapması gerekmektedir.

Doğa olaylarının afete dönüşmemesi için, bilimin üstün tutulduğu bir anlayış modelinin hakim olmasını gerekliliği ve aciliyetini bir kez daha hatırlatarak kamuoyuna saygıyla duyururuz.

HABER: ELİF DİKBAŞ