Otomobil şarampole devrildi: 3 yaralı Otomobil şarampole devrildi: 3 yaralı

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kasım ayı içerisinde, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri yapılan denetimlerde mevzuata uygun davranmayan 13 gıda işletmesine 639 bin 711 TL’lik yasal işlem uygulandı. Yapılan denetimlerde il genelinde gıda üretim yerlerine 474 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 78 adet olmak üzere toplam bin 552 adet denetim gerçekleştirildi.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Kasım ayı içerisinde, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edilmiştir. İlimizde toplam 2 bin 186 adet gıda üretim yeri, 13 bin 568 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmakta olup, Kasım ayında gıda üretim yerlerine 474 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 78 adet olmak üzere toplam bin 552 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme gibi durumlara istinaden il genelinde toplam 59 adet numune alınmış, yapılan denetim ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan 13 adet gıda işletmesine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği 639 bin 711 TL'lik yasal işlem uygulanmıştır. ALO Gıda 174 hattına, Kasım ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 55 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 10 adet, üretim yerleri ilgili 6 adet olmak üzere toplam 71 adet şikayet gelmiştir. Şikayetlerle ilgili olarak 60 adet işletmeye ait denetim sonlandırılmıştır. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi'ne (GGBS) kaydedilmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 118 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir" ifadeleri yer aldı.

“12 milyon gıda maddesi ihraç edildi”
Konu ile ilgili yapılan açıklamanın devamında “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Kasım ayı içerisinde 994 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 6 milyon 547 bin 269 kilogram kuru incir, 454 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 5 milyon 901 bin 691 kilogram muhtelif gıda maddesi ihracatı olmak üzere toplam bin 448 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 12 milyon 448 bin 960 kilogram gıda maddesi ihracatı gerçekleştirilmiştir" ifadelerine yer verildi.(İHA)

Editör: Ergun Korkmaz