Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Aralık ayı içerisinde, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri yapılan denetimlerde mevzuata uygun davranmayan 37 gıda işletmesine 1 milyon 863 bin 585 TL’lik yasal işlem uygulandı. Yapılan denetimlerde il genelinde gıda üretim yerlerine 407 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 484 adet olmak üzere toplam bin 891 adet denetim gerçekleştirildi.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Aralık ayı içerisinde, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edilmiştir. İlimizde toplam 2 bin181 adet gıda üretim yeri, 13 bin 562 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmakta olup, Aralık ayında gıda üretim yerlerine 407 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 484 adet olmak üzere toplam bin 891 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme gibi durumlara istinaden il genelinde toplam 49 adet numune alınmış, yapılan denetim ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan 37 adet gıda işletmesine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği 1 milyon 863 bin 585 TL'lik yasal işlem uygulanmıştır. ALO Gıda 174 hattına, Aralık ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 64 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 3 adet, üretim yerleri ilgili 1 adet olmak üzere toplam 68 adet şikayet gelmiştir. Şikayetlerle ilgili olarak 60 adet işletmeye ait denetim sonlandırılmıştır. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Tarım ve Orman Bakanlığı GGBS (Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi)'ne kaydedilmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 124 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

“8 milyon gıda maddesi ihraç edildi”
Konu ile ilgili yapılan açıklamanın devamında “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Aralık ayı içerisinde 584 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 3 milyon 701 bin 10 kilogram kuru incir, 336 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 4 milyon 943 bin 32 kilogram muhtelif gıda maddesi ihracatı olmak üzere toplam 920 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 8 milyon 644 bin 42 kilogram gıda maddesi ihracatı gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verildi.(İHA)

Kipaş Kağıt Fabrikası'ndaki yangın 16 saattir devam ediyor Kipaş Kağıt Fabrikası'ndaki yangın 16 saattir devam ediyor

Editör: Ergun Korkmaz