ADALET BAKANLIĞINDA İSTATİSTİK YOK!

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, cezaevleriyle ilgili verdiği iki soru önergesine de Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan yanıt alamadı. Önergelerin biri, Bakanlıkta bazı önemli istatistiklerin tutulmadığını ortaya çıkardı.

Meclis’in denetim yetkisini kullanarak verdiği soru önergelerine bakanlıklardan yanıt verilmemesi ya da verilen yanıtların soruların cevaplarını içermemesi yeni kabine döneminde de devam ediyor.

Tur teknesi battı Tur teknesi battı

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a cezaevleriyle ilgili iki soru önergesi verdi. Ancak Bülbül, iki önergede de istediği bilgilere ulaşamadı.

BAKANLIK FİRARİLER HAKKINDA İSTATİSTİK TUTMUYOR!

CHP’li Bülbül, bir önergesinde, açık ceza evlerinde bulunan mahkumlar için uygulanan Covid-19 izinlerinin 31 Temmuz 2023 tarihinde yürürlükten kaldırılmasından sonra cezaevine dönecek olanların binlerce kişinin cezaevine dönmediğini belirterek, kaç kişinin firari olduğunu, firarilerden kaçının yakalandığını, firari kişilerin suç tiplerinin ne olduğunu sordu. Bakan Tunç bu sorulara, “Bakanlığımız kayıtları incelendiğinde, soru önergesinde bahsi geçen hususlara ilişkin istatistiki bir bilginin bulunmadığı anlaşılmaktadır” yanıtını vererek bakanlığın önemli olan bazı istatistikleri tutmadığını ortaya koymuş oldu.

CEZAEVİNDE ÖLENLER SAYIDAN İBARET

Diğer soru önergesinde ise CHP’li Bülbül, cezaevinde hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlüleri sordu. Önergesinde “Cezaevlerinde pek çok şüpheli ölüm yaşanmaktadır. Kimi sağlık sorunları kimi intihar olarak kayıtlara geçen bu ölümlerin araştırılması ve ihmali ve sorumluluğu bulunan kişiler hakkında gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki iddia edilen durumlar incelenmediği gibi sorumluların ortaya çıkarılmadığı da görülmektedir” dedi. 2018-2023 yılları arasında cezaevinde hayatını kaybedenlerin ölüm nedenlerini, ölümlerinde cezaevi personelinin ihmali olup olmadığını var ise kaç kişi hakkında işlem yapıldığını sordu.

Bakan Tunç’un önergeye ayrıntılı yanıt vermekten kaçınırken yalnızca eceliyle ölenlerin sayısını verdi:

“2018-2023 Temmuz ayı itibariyle ceza infaz kurumlarında eceliyle hayatını kaybeden toplam 2.258 tutuklu ve hükümlü bulunduğu anlaşılmıştır.”

HABER MERKEZİ 

 

 

Editör: Ergun Korkmaz